Chindia – Gaz Metan 0-1. În inferioritate numerică, medieșenii câștigă cu un gol marcat în prelungiri!

Razvan Toni Gradinaru si Laurentiu Nicolae Corbu in meciul de fotbal dintre Chindia Targoviste si Gaz Metan Medias, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, vineri 5 noiembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gaz Metan Mediaș a reușit să se impună la limită în fața Chindiei Târgoviște, 1-0. Oaspeții de pe stadionul din Ploiești au rămas în inferioritate numerică din minutul 64, când Gabriel de Moura a văzut al doilea cartonaș galben după o intrare nesportivă asupra lui Laurențiu Corbu.

Cu toate acestea, tot medieșenii s-au îmbrățișat la final, după ce Matricardi a finalizat, în prelungirile jocului, o centrare din lovitură liberă.

Chindia – Gaz Metan 0-1, Live Video Online

Min. 90+4: Final de joc!

Min. 90+1: GOOOL Gaz Metan! Matricardi finalizează cu capul o centrare din lovitură liberă!

Min. 79: Yuri trage cu sete din centrul careului, mingea se duce peste poartă

Min. 76: Matiș trimite o torpilă de la 25 de metri, mingea trece puțin pe lângă

Min. 64: De Moura este eliminat pentru două cartonașe galbene după un cot aplicat lui Corbu!

Min. 60: Morar preia superb în careu, dar Rrumbullaku intervine în ultimul moment

Min. 52: Șarjă ofensivă a Gazului, respinsă la limită de Corbu

Min. 46: A început repriza a doua

Min. 45: Final de primă repriză

Min. 45: Șut superb al medieșenilor din afara careului, mingea se duce în plasa laterală

Min. 41: Gaz Metan pare mai proaspătă în finalul reprizei și încearcă deschiderea scorului

Min. 33: Grădinaru nu nimerește balonul dintr-o poziție favorabilă

Min. 29: Cătălin Căbuz i se opune excelent lui Vlad Morar

Min. 10: Popadiuc greșește preluarea și irosește o pasă favorabilă

Min. 1: A început meciul

Echipele de start:

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, P. Iacob – Rrumbullaku – Neguț, Kocic, Popadiuc, L. Corbu – M. Șerban – D. Florea
Rezerve: R. Pop – Martac, A. Șerban, Atanase, Matiș, D. Popa, Suciu, Cantave, A. Stoican
Antrenor: Emil Săndoi

Gaz Metan: Vâlceanu – G. Moura, Matricardi, Yuri, Trif – Alceus, I. Filip – Lixandru, Chamed, Grădinaru – V. Morar
Rezerve: Buzbuchi – M. Dobrescu, Horj, Izata, I: Dragoș, Gaspar, R. Deaconu, A. Sarr, Irobiso
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui)

Duelul dintre Chindia și Gaz Metan poate fi urmărit și Live Stream Online, pe digisport.ro, de la ora 17:30.

Doar un succes au bifat medieşenii în precedentele opt deplasări din campionat (17 septembrie 2021, Rapid – Gaz Metan 1-2), în rest au un egal şi șase partide pierdute.

Cea mai recentă întâlnire directă: 4 mai 2021, Chindia – Gaz Metan 1-1 (au înscris Daniel Popa, din penalty / Ricardo Valente).

Unica victorie bifată de medieşeni s-a înregistrat pe 7 februarie 2021: Gaz Metan – Chindia 1-0.