Chindia – FC Botoșani 1-2. Moldovenii egalează Rapidul în fruntea play-out-ului

Alexandru Tiganasu si Tiberiu Ionut Capusa in meciul de fotbal dintre FC Botosani si Chindia Targoviste, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Municipal din Botosani, luni 18 octombrie 2021. © FOTO:Ionut Tabultoc/SPORT PICTURES

Botoșani a reușit să câștige primul meci al etapei a cincea din cadrul play-out-ului Ligii 1, împotriva celor de la Chindia Târgoviște, scor 2-1. Meciul a fost disputat la Ploiești, pe stadionul „Ilie Oană”.

Târgoviștenii au început foarte bine partida cu două ocazii în primele 10 minute. Golul în poarta moldovenilor a venit în minutul 41 datorită lui Nasser Chamed, care a reușit să marcheze primul gol de la venirea la Chindia. Egalarea a venit imediat, Mihai Roman II profitând de greșeala lui Pițian din minutul 43. Scorul final a fost stabilit de către Enriko Papa în minutul 66 printr-o lovitură de cap.

Cu această victorie, echipa lui Marius Croitoru egalează la puncte liderul play-out-ului, Rapid, ambele având un total de 32 de puncte. În cealaltă parte, Chindia Târgoviște rămâne locul 13, cu 22 de puncte, prima poziție ce duce la barajul de retrogradare.

Chindia – FC Botoșani 1-2

Min. 90. Final de meci. FC Botoșani se impune cu scorul de 2-1.

Min. 66. GOOL BOTOȘANI! Eduard Florescu trimite o centrare în careu, iar Enriko Papa trimite o lovitură excelentă de cap și înscrie.

Min. 63: Ocazie Chindia! Doru Popadiuc are o mare şansă de a marca, dar execuția sa e blocată.

Min. 46: A început a doua repriză.

Min. 45: Pauză pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, scorul este 1-1.

Min. 43: GOOL BOTOȘANI! Pițian sare pe sub mingea, iar Mihai Roman II fructifică greșeala fundașului târgoviștean.

Min. 41: GOOL CHINDIA! Daniel Florea centrează către Nasser Chamed, iar acesta trimite perfect cu capul din 6 metri în poarta moldovenilor.

Min. 25: Ocazie Chindia! Butean trimite o centrare bună, în careu, către Passaglia, dar argentinianul trimite peste poarta botoșănenilor.

Min. 6: Ocazie mare Chindia! Șerban trimite un șut de la 11 metri, dar portarul Pap prinde mingea pe linia porții.

Min. 1: A început meciul.

Duelul dintre Chindia și FC Botoșani poate fi urmărit și Live Stream Online, pe digisport.ro, de la ora 17:30.

Chindia s-a impus în ultima rundă, 3-0 la Clinceni, acesta fiind primul succes reuşit de târgovişteni în actuala ediţie de play-out.

De partea cealaltă, moldovenii au fost învinşi în precedentele două jocuri din campionat (0-3 cu Rapid, 0-1 Chindia Târgovişte – FC Botoşani Sepsi OSK), astfel că nu-şi mai permit un nou pas greşit în lupta pentru o clasare pe primele două poziţii.

Echipele de start:

CHINDIA:  1. Moldovan – 16. Butean,6. Iacob, 22. Pițian, 15. C. Dinu – 77. Şerban, 8. M. Dulca, 4. Passaglia, 59. Popadiuc – 69. Chamed – 11. D. Florea
REZERVE: 99. Pop 5. Celea, 10. Ciunciukov, 17. M. Șerban, 20. Roumpoulakou, 23. Kocici, 88. Ad. Ioniță, 98. Căpușă, 14. Sila
ANTRENOR: Emil Săndoi

FC BOTOȘANI: 1. Pap – 47. Braun, 27. Florescu, 32. Șeroni, 30 Țigănașu – Papa, 6. V. Dican, 2. Haruţ – 9. Santos, 20. M. Roman II, 24.  Mailat
REZERVE: 12. C. Sîrghi, 7. Petkovski, 9. Mateus, 5. Dawa, 11. M. Roman I, 27. , 77. A. Dragu, 98. Tisdell
ANTRENOR: Marius Croitoru

Publicat: 15 04. 2022, 18:33
Actualizat: 15 04. 2022, 19:36