Chelsea va juca a 14-a finală FA Cup! Manchester United, eliminată după un meci de coșmar al lui Dea Gea! Arsenal îl așteaptă pe Frank Lampard în ultimul act | VIDEO

Finala FA Cup din 2020 va fi una sută la sută londoneză. Chelsea s-a calificat în ultimul act de pe Wembley, după ce a trecut cu 3-1 de rivala de la Manchester United. De Gea a avut o zi îngrozitoare pe celebra arenă.

Chelsea a trecut cu 3-1 de Manchester United (VIDEO AICI) și s-a calificat în finala care se va juca pe 1 august, pe Wembley. Trupa lui Frank Lampard se va bate în cea de-a 14-a finală din palmaresul echipei cu marea rivală de la Arsenal, care a trecut sâmbătă de Manchester City: 2-0 după dubla lui Aubameyang.

Chelsea va juca a 14-a finală FA Cup! Manchester United, eliminată după un meci de coșmar al lui Dea Gea!

Ole Gunnar Solskjaer l-a ignorat de această dată pe Sergio Romero, obișnuitul competiției, și a mers pe mâna lui De Gea. Proastă alegere! Spaniolul a avut o zi de coșmar și s-a chinuit să producă gafă după gafă.

Mai întâi, nu a schițat niciun gest la reluarea lui Giroud, care a deschis scorul în prima repriză. Apoi s-a lăsat învins de șutul nu foarte convingător al lui Mount, din minutul 46. Iar ca ziua să fie perfectă, De Gea a fost învins și de propriii colegi. Maguire a deviat o minge în propria poartă, în minutul 74.

Golul de onoare al lui United a venit din penalty, în minutul 85. Autor Bruno Fernandes. Chelsea pune astfel capăt seriei incredibile de 19 meciuri în care echipa lui Ole Gunnar Solskjaer nu a pierdut.

Chelsea se dovedește încă o dată un adevărat killer pentru United. Este a 6-a oară când „Diavolii roșii” sunt eliminați de echipa de pe Stamford Bridge din FA Cup. De trei ori doar în ultimele 4 sezoane! Culmea, cealaltă finalistă, Arsenal are mai multe victorii, 7, în fața lui United în FA Cup.

Chelsea s-a întărit recent cu starul din Bundesliga, Timo Werner. Michael Ballack (43 de ani), fost mare mijlocaș german, l-a felicitat Timo Werner (24 de ani) pentru că a ales să semneze cu Chelsea, deși era dorit și de campiona Angliei, FC Liverpool.

Fotbalul mare din Anglia va regăsi din sezonul viitor o echipă legendară. Leeds United a promovat în Premier League după o pauză de 16 ani. Fanii au înnebunit de bucurie și au ignorat complet pericolul reprezentat de coronavirus. Au ieșit cu miile în stradă pentru a sărbători

Publicat: 20 07. 2020, 00:15
Actualizat: 20 07. 2020, 00:32