CFR Cluj, în stare de alertă! Discuție între șefi și Dan Petrescu: „Am vorbit cu el! Era foarte supărat” | EXCLUSIV

Arbitrul central Istvan Kovacs alaturi de Dan Petrescu si Cristian Panin in meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Universitatea Craiova, contand pentru play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, disputat pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, duminica 28 iunie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gaz Metan a dat lovitura în Gruia, a bătut-o cu 2-1 pe CFR, iar Dan Petrescu a anunțat că este hotărât să plece după meciul cu Roma. Șefii campioanei României sunt în stare de alertă după anunțul făcut de Petrescu, iar unul dintre acționarii clubului, Ștefan Gadola, speră ca tehnicianul să revină asupra deciziei.

Ștefan Gadola a dezvăluit pentru ProSport că a vorbit cu Petrescu imediat după eșecul cu Gaz Metan, iar jucătorii au fost în „stare de șoc”.

CFR trebuie să-și revină repede: joi, pe Olimpico, este programat marele meci cu AS Roma. Clujenii au început bine în grupele Europa League și au 4 puncte, după 2-0 cu ȚSKA Sofia și 1-1 cu Young Boys.

Șefii Clujului, în stare de alertă: „Am vorbit 30 de secunde cu Dan Petrescu! Ar fi mare păcat să renunțe”

„Am jucat bine în prima repriză, dar n-am reușit să marcăm din situații clare. Dan Petrescu a avut o reacție la nervi, dar trebuie să-și stăpânească emoțiile pe viitor. Ar fi mare păcat să plece de la CFR, să renunțe, cred că decizia a luat-o la nervi. Am vorbit 30 de secunde cu Dan Petrescu după meci, era foarte supărat. Sper să lupte și să luptăm cu toții în continuare. I-am îmbărbat și pe băieți, a fost un șoc și pentru ei rezultatul cu Gaz Metan, după ce joi, cu Young Boys, am fost egalați după o țâră de neatenție, așa cum spunem noi, a spus Ștefan Gadola, pentru ProSport.

Deși Dan Petrescu a pus la zid arbitrajul și după eșecul cu Gaz Metan (1-2), Ștefan Gadola a fost mult mai reținut și l-a contrazis pe fostul mare internațional român.

„Viciere de rezultat? Au fost greșeli de arbitraj, dar cred că vicierea înseamnă mult mai mult”, a surprins acționarul campioanei României.

A fost o nebunie de meci la Cluj. Arbitrul George Găman a avut multe faze foarte grele. Gazdele au cerut prima oară penalty, după ce Debeljuh a fost ciupit în careu de Yuri. Era minutul 51. După alte nouă minute, din nou scandal. Adrian Păun a căzut în careu după atacul lui Romeo, dar arbitrul i-a dat acestuia galben pentru simulare.

Publicat: 02 11. 2020, 19:30
Actualizat: 09 11. 2020, 23:41