CFR Cluj, baricadă totală! Campioana României, cifre „horror” după prima repriză cu FCSB

Fotbalistii clujeni printre care Mario Camora, Cristian Balgradean, Billel Abdel Slem Omrani si Mihai Catalin Bordeianu la startul meciului de fotbal dintre CFR Cluj si FCSB, contand pentru Play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul CFR Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, duminica 17 aprilie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

CFR Cluj s-a baricadat pur și simplu în apărare în derby-ul cu FCSB, iar cifrele ardelenilor au fost „horror”. Singurul aspect pozitiv pentru echipa lui Dan Petrescu este scorul la pauză: 0-0.

Cu gândul să nu piardă, gazdele n-au tras nici măcar spre poarta oaspeților și n-au avut niciun corner în prima parte a duelului cu FCSB.

Dacă pe plan ofensiv a fost inexistentă, cei de la CFR Cluj s-au remarcat prin multe faulturi dure, iar Susic a fost chiar eliminat, în minutul 43.

CFR Cluj, fără șut la poartă cu FCSB! Repriză horror pentru campioana României

Fără să strălucească, FCSB a pus de câteva ori în pericol defensiva adversă și a trimis patru șuturi pe spațiul porții. De cealaltă parte, CFR Cluj a mizat totul pe cartea defensivei, dovadă că n-a tras nici măcar un șut la poartă.

În plus, gruparea din Gruia n-a bifat nici măcar o lovitură de colț, într-o repriză în care Tîrnovanu a fost „șomer”.

Egalul ar fi unul excelent pentru CFR Cluj, deoarece s-ar menține distanța de cinci puncte față de FCSB.

Echipele de start:

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Graovac, Burcă, Camora – C. Deac, Boateng, Bordeianu – Omrani, Debeljuh, Petrila
Rezerve: Hindrich – Cr. Manea, Yuri, Chipciu, Păun, Neguț, Cvek, Birligea, Dugandzic
Antrenor: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Miron, I. Cristea, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Cordea, Fl. Tănase, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad – Fl. Coman, Dumiter, Edjouma, I. Stoica, V. Gheorghe, Perianu, Oaidă, Mamut
Antrenor: Toni Petrea

Publicat: 17 04. 2022, 21:31
Actualizat: 18 04. 2022, 01:52