CFR a avut un penalty clar cu Viitorul! Decizia incredibilă luată de Marcel Bîrsan care l-a înfuriat teribil pe Dan Petrescu

Dan Petrescu in meciul de fotbal dintre Astra Giurgiu si CFR Cluj, contand pentru play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, disputat fara spectatori pe Stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu, duminica 5 iulie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Continuă problemele de arbitraj din fotbalul românesc! CFR a avut un penalty clar cu Viitorul, în meciul de la Ovidiu, însă arbitrul Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue și a făcut o eroare incredibilă.

În minutul 38, la scorul de 1-0 pentru cei de la Viitorul, De Nooijer a comis un henț evident în careu, dar CFR n-a primit penalty, așa cum ar fi trebuit.

CFR a avut un penalty clar refuzat cu Viitorul

După golul marcat devreme de Luckassen, CFR a trecut treptat la cârma meciului, iar în minutul 38 ar fi trebuit să primească un penalty clar.

De Nooijer, care a centrat la golul Viitorului, a făcut un henț evident, dar jocul a fost lăsat să continue, iar Rondon nu a putut să marcheze apoi cu un șut din careu.

Jucătorii celor de la CFR au protestat vehement, pe bună dreptate. Așa cum era de așteptat, Dan Petrescu, care insistă pentru introducerea arbitrajului video și în Liga 1, și-a ieșit din minți la marginea terenului și a primit un avertisment pentru proteste.

Problemele de arbitraj sunt tot mai mari în Liga 1. Sâmbătă seara, Dinamo l-a pus la zid pe Radu Petrescu, după derby-ul cu FCSB, pierdut pe Arena Națională, scor 2-3.

„Câinii” au contestat deciziile luate de Radu Petrescu , iar Alex Couto anunță că ia în considerare un protest la adresa arbitrajului.

„Abia am terminat meciul. Ne vom gândi să facem un protest. Trebuie să facem o analiză la ce s-a întâmplat în meci şi vom vedea ce poziţie oficială vor lua. Dinamo a jucat bine azi, a jucat cu atitudine. Dinamo a avut posibilitatea de a întoarce meciul, a avut atitudinea să facă acest lucru”, a declarat Alex Couto, noul director general al lui Dinamo, după înfrângerea cu rivala FCSB.

Publicat: 04 10. 2020, 22:37
Actualizat: 05 10. 2020, 01:08