Celtic respiră! Eliminată de CFR Cluj din Liga Campionilor, campioana Scoției defilează în campionat. Rangers a fost ultima victimă

Celtic a câștigat derby-ul „Old Firm” contra rivalei Rangers, scor 2-0. Viitoarea adversară a CFR-ului din grupele Europa League a bifat al patrulea succes din tot atâtea etape.

Derby-ul cu numărul 418 s-a încheiat cu victoria lui Celtic, pe Ibrox Stadium. Edouard în minutul 32 și Hayes în prelungiri au marcat golurile partidei. Băieții lui Steven Gerrard nu s-au ridicat la nivelul rivalilor, astfel că au suferit primul eșec din acest sezon.

Atât Rangers, cât și Celtic, vor evolua în grupele Europa League. Învinși de CFR Cluj în turul 3 al Ligii Campionilor, elevii lui Neil Lennon se vor duela din nou cu Deac&Co, de această dată în Grupa E din Europa League. Cele două împart grupa cu Lazio și Stade Rennais.

După 1-1 la Gruia și 4-3 la Glasgow, CFR Cluj va da din nou piept cu Celtic pe 3 octombrie și 12 decembrie. Primul joc va avea loc în Scoția, iar returul la Cluj-Napoca.