Cel mai bun jucător al Stelei U19, după înfrângerea cu FCSB: „Eliminarea ne-a costat, altfel eram puțin peste ei”. Răzvan Milea laudă un fotbalist al rivalilor

Prima etapă din Liga Elitelor Under 19 a adus față în față două echipe între care există o rivalitate nouă. În Ghencea, pe terenul 5 din Complexul Sportiv, Steaua București a debutat în competiție în fața echipei similare a FCSB-ului. Aceștia din urmă au câștigat cu 4-1 după o partidă în care au avut un om în plus încă din minutul 23.

După o primă repriză echilibrată, gazdele au fost depășite în partea a doua și meciul a fost controlat în bună măsură de FCSB. Singurul moment notabil pentru Steaua a fost acțiunea lui Răzvan Milea, decarul echipei, cel care a fost faultat în careul FCSB după o fază spectaculoasă la care s-a distrat cu fundașii adverși. Penalty-ul a fost acordat la scorul de 3-0 pentru FCSB și a fost transformat de Petcu.

La finalul partidei, Milea a acordat câteva impresii pentru reporterii ProSport:

Răzvan, scorul reflectă ceea ce a fost pe teren? Cum ți s-a părut meciul?
Un meci greu. Din punct de vedere fizic în special pentru că am rămas în zece oameni de prin minutul 20, iar efortul a fost mult mai mare decât în mod normal. După ce am luat roșu s-a dezechilibrat jocul.

Adversarul? Mai slab sau mai puternic decât vă așteptați?
Modest. Nimic ieșit din comun, nimic wow. În primele 20 de minute, cât timp s-a jucat 11 la 11, a fost echilibru pe teren, poate chiar cu un plus pentru noi. Am avut două-trei ocazii clare în prima repriză, iar ei nu au avut niciuna.

Eliminarea a făcut diferența? Întreb pentru că după cartonașul roșu v-ați încurajat reciproc, spuneați că nu contează, că puteți face față.
Da, omul în minus a contat. Ne-a afectat și moral, eram conștienți că avem un handicap. Ne-am mobilizat după ce am primit cartonașul roșu, dar nu ne-a ținut prea mult din câte se pare.

FCSB a avut și azi fotbaliști care au mai fost pe la echipa mare. Te-a impresionat cineva?
Toma m-a impresionat. E un jucător bun care face diferența la mijloc. Dar ceilalți fotbaliști sunt normali, modești, la fel ca și noi. V-am spus, cât timp am avut același număr de jucători pe teren totul a fost echilibrat.

E frumos să joci fotbal cu galeria în spate?
Ne-au ajutat, da. Sperăm să fie din ce în ce mai mulți și să fie la fiecare meci pentru că noi nu prea suntem obișnuiți să jucăm cu galerie. E abia al doilea meci la care avem susținători, a mai fost unul cu Rapidul.

Publicat: 29 09. 2018, 20:39
Actualizat: 29 09. 2018, 20:40