Ce primă au încasat jucătorii lui Sepsi OSK după ce au câștigat Cupa României! Anunțul făcut de patronul Laszlo Dioszegi

Laszlo Dioszegi se bucura dupa meciul de fotbal dintre Sepsi OSK Sfantu Gheorghe si FC Voluntari, finala Cupei Romaniei, desfasurat pe Stadionul Rapid din Bucuresti, joi 19 mai 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Laszlo Dioszegi, patronul formației Sepsi OSK, a dezvăluit ce primă au încasat elevii lui Cristiano Bergodi după ce au câștigat Cupai României.

Sepsi OSK a învins-o pe FC Voluntari, scor 2-1, în finala Cupei României, iar formația din Sfântu Gheorghe a câștigat primul trofeu din istoria clubului.

După ce fotbaliștii lui Sepsi OSK au adus Cupa României la Sfântu Gheorghe, Laszlo Dioszegi e nevoit să bage mâna adânc în buzunar.

Ce primă au încasat jucătorii lui Sepsi OSK după ce au câștigat Cupa României

Jucătorii lui Cristiano Bergodi vor încasa o primă în valoare de 900 de euro pentru câștigarea Cupei României, dar afaceristul se gândește să le mai facă o surpriză fotbaliștilor de la Sepsi OSK.

„Toţi jucătorii au o primă în contract, fiecare meci e recompensat cu 900 de euro. Nu avem bani să dăm prime uriaşe, dar mâine o să ne gândim şi o să le facem o bucurie băieţilor”, a declarat Laszlo Dioszegi, patronul formației Sepsi OSK.

Sepsi OSK va juca în turul 2 al Conference League

După ce a reușit să câștige Cupa României, ediția 2021 – 2022, formația pregătită de Cristiano Bergodi va juca în turul al doilea al Conference League. Mai mult, trupa din Sfântu Gheorghe a evitat și barajul pentru cupele europene după ce a luat trofeul pe stadionul din Giulești.

La barajul pentru cupele europene se vor prezenta Universitatea Craiova și FC Botoșani, echipa de pe locul al doilea din play-out-ul Ligii 1, iar cele două formații se vor duela vineri, 27 mai, ora 20.30, pe stadionul „Ion Oblemenco”.

Pe lângă faptul că au câștigat Cupa României, jucătorii lui Sepsi OSK au terminat și pe primul loc în clasamentul play-out-ului, cu 42 de puncte, la unul în fața lui FC Botoșani și la trei distanță de Rapid.

Publicat: 20 05. 2022, 11:03
Actualizat: 20 05. 2022, 11:03