Ce onoare! Vestea debutului lui Ianis Stoica, la doar 14 ani, a ajuns până în Spania. Ce scrie Marca despre noul „diamant” al FCSB-ului

Ianis Stoica, în vârstă de 14 ani, a debutat pentru FCSB în meciul de Cupa României cu Sănătatea Cluj. Fiul lui Pompiliu Stoica a marcat golul de 6-1, după o ratare a lui William De Amorim, iar vestea a ajuns până în Spania, acolo unde piblicația Marca i-a acordat câteva rânduri tânărului fotbalist.

Marca notează: „Ianis Stoica, în vârstă de 14 ani, a devenit cel mai tânăr jucător din istoria Stelei București, acum cunoscută că FCSB. Debutul a fost într-un meci de cupă împotriva Sănătății Cluj, din Liga 3. Ianis e fiul lui Pompiliu Stoica, fost internațional român care a jucat patru sezoane la Steaua București. Ianis a intrat în minutul 60, când petrecerea era în toi și a marcat golul de 6-1″.

„Acest gol a venit în urma muncii mele. De opt ani, zi de zi, muncesc. Am unu sau chiar două antrenamente pe zi. Fotbalul este pe primul plan. Tatăl meu mi-a explicat că este foarte greu să porți tricoul Stelei. Mai ales când la antrenamente când vin la tine Budescu sau Alibec și îți zic >.

Am aflat de duminică că voi fi în lot. Asta mi-a dat încredere. M-am gândit că voi juca cinci minute. Am stat să mă gândesc non-stop la aceste cinci minute, la fiecare secunde. Aș putea scrie o carte despre acest joc. Cred că sunt mai tehnic decât tatăl meu. El era mai puternic în joc. Mi s-au înmuiat picoarele de când am auzit > și am fost trimis la încălzire”, a declarat Ianis Stoica după meci.

De asemenea, Ianis Stoica este al treilea cel mai tânăr debutant din istoria României, la 14 ani, 10 luni și 23 de zile, după Roberto Mălăele, la 14 ani, 6 luni și 26 de zile (CSM Reșița – FC Viitorul 2-4 / 25.10.2017) și Nicolae Dobrin: 14 ani, 10 luni și 5 zile (Știința Cluj – Dinamo Pitești 5-1 / 01.07.1962).

Publicat: 26 10. 2017, 10:19
Actualizat: 26 10. 2017, 11:47