Ce gafă impardonabilă! Dinamovistul Pierret a făcut meciul carierei la Botoșani, dar a fost eliminat pentru un gest de amator | VIDEO

Balthazar Pierret a făcut la Botoșani probabil cea mai bună repriză a carierei, a marcat de două ori pentru Dinamo, însă francezul a fost eliminat pentru un gest stupid.

Imediat după ce a reușit dubla în Moldova, Pierret a revenit pe teren fără acordul arbitrului și a primit al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.

La pauză, Dinamo a condus-o pe FC Botoșani cu scorul de 2-1. În zece oameni, „câinii” s-au impus surprinzător: 3-2.

Balthazar Pierret, eliminare șocantă după ce a marcat două goluri pentru Dinamo

Deși nu mai poate evita barajul, Dinamo s-a mobilizat extraordinar la Botoșani, acolo unde a condus la pauză cu 2-1.

Balthazar Pierret a deschis scorul în minutul 7, iar apoi a punctat și în minutul 44, printr-o lovitură de cap.

Ajuns în afara terenului pentru a primi îngrijiri medicale, Pierret a revenit pe gazon fără acordul arbitrului și a fost eliminat, după ce a văzut al doilea cartonaș galben.

„Sunt foarte fericit că am marcat și ca am luat cele trei puncte. Consider că nu a fost o decizie bună luată de central și sper că va revedea faza. Am fost lovit de portar după ce am marcat, am auzit pe cineva de pe bancă să intru și am intrat”, a spus Pierret, la finalul meciului.

Francezul a crescut la academia lui OGC Nice și este evaluat la 300.000 de euro, potrivit Transfermarkt.

Echipele de start:

FC Botoșani: Pap – Braun, Dawa, Șeroni, Țigănașu – Haruț, Dican, Papa – Tîrcoveanu, M. Roman II, Souza Silva
Rezerve: M. Contra – Patache, Dragu, D. Croitoru, Florescu, Petkovski, Mailat, Mateus, Lupeta
Antrenor: Marius Croitoru

Dinamo: Cristiano – Grădinaru, Aloe, Carp, St. Filip – Pierret, Rodriguez – Bordușanu, Matei, Torje – Vl. Morar
Rezerve: Eșanu – Patriche, A. Radu, De Moura, G. Crețu, Ivanov, Răuță, Ivanovski, Măgureanu
Antrenor: Dusan Uhrin

Publicat: 06 05. 2022, 21:39
Actualizat: 07 05. 2022, 02:28