Ce afacere a ratat Becali! Putea da lovitura cu încă un star de la tineret: „Când l-a luat pe Man, îl putea lua și pe el. Îmi pare rău!”

România U21 s-a calificat la Euro 2019, după o victorie cu 4-0 în fața Liechtensteinului, la Ploiești, meci în care George Pușcaș a reușit o dublă, Ianis Hagi a marcat un gol superb, iar Adrian Petre (20 de ani) a avut nevoie de doar patru minute de la intrarea pe teren ca să marcheze. Atacantul lui Esbjerg ar fi putut fi coleg cu Dennis Man, cu care a împărțit vestiarul la UTA și echipa națională de tineret, și la FCSB. Dezvăluirea a fost făcută de Helmuth Duckadam, președintele de onoare al roș-albaștrilor.

FCSB l-a transferat pe Dennis Man în 2016, pentru 400.000 de euro, iar acesta s-a impus repede în echipă. În momentul în care a sosit la echipa lui Becali, Man era golgheterul de la UTA, iar când acesta a plecat, a început să strălucească Adrian Petre, care în scurt timp a devenit cel mai bun marcator al arădenilor. Duckadam a dezvăluit că FCSB putea da o dublă lovitură atunci când l-a luat pe Man, aducându-l în București și pe Petre, „pentru bani puțini”. Becali a refuzat și, în cele din urmă, atacantul a ajuns la Esbjerg, în Danemarca.

„Îmi pare rău că Steaua, când l-a luat pe Man, putea să-l ia și pe Petre și nu l-a luat! Pe bani puțini”, a spus Helmuth Duckadam, miercuri seara, la DigiSport.

Adrian Petre a fost unul dintre golgheterii lui Esbjerg în sezonul trecut, când echipa a jucat în liga a doua. Acum, Esbjerg a promovat în prima ligă din Danemarca. În 44 de meciuri jucate de la transfer, Petre a marcat 21 de goluri și a livrat patru pase decisive. La meciul cu Leichtenstein, atacantul a marcat în minutul 78, la patru minute după ce a intrat pe teren, și a închis tabela pentru 4-0.

500.000 de euro a plătit Esbjerg pentru serviciile lui Adrian Petre, în vara lui 2017, iar cota sa de piață e de 300.000 de euro, potrivit Transfermarkt.

Publicat: 17 10. 2018, 18:56
Actualizat: 17 10. 2018, 19:11