Bogdan Andone, atac la arbitrul Horațiu Feșnic: „M-a ignorat total!” + Ionuț Balaur îi acuză pe jucătorii Chindiei de lipsă de bărbăție

Meciul de fotbal dintre CSM Politehnica Iasi si FC Voluntari, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Emil Alexandrescu din Iasi, luni 1 martie 2021. © FOTO:Robin Vasilius/SPORT PICTURES

FC Voluntari a pierdut cu Chindia, 0-1, iar echipa lui Bogdan Andone pune capăt seriei de patru meciuri fără eșec. La finalul partidei, antrenorul l-a acuzat pe arbitrul Horațiu Feșnic, care nu i-a dat nicio explicație după ce l-a eliminat. Ionuț Balaur i-a acuzat pe jucătorii gazdelor că sunt lipsiți de bărbăție.

FC Voluntari se va bate pentru evitarea retrogradării, chiar dacă echipa lui Bogdan Andone a avut o serie bună în ultimele etape ale campionatului. Bogdan Andone a fost eliminat cu Chindia, 0-1, și va rata meciul cu Botoșani, ultimul din sezonul regular.

Bogdan Andone, atac la arbitrul Horațiu Feșnic: „M-a ignorat total!”

„Un meci de bătaie, un meci de luptă, dar nu am reușit să fructificăm situațiile create. Am pierdut acest joc din singurul șut pe poartă. E fotbal, se întâmplă, vreau să îi felicit pe băieți.

Am întâlnit un adversar puternic, poate a fost și puțină lipsă de ritm. Repriza a doua a fost bună, spre foarte bună, dar nu am fructificat ocaziile.

Nu vreau să comentez eliminarea mea, a fost decizia arbitrului. Ei sunt suverani. Aș fi vrut să primesc o explicație logică și normală, dar nu a venit. M-a ignorat total.

Va fi un play-out extrem de disputat și extrem de echilibrat. Dacă pierzi un meci, două, ești în zona periculoasă”, a declarat Bogdan Andone la finalul meciului.

Ionuț Balaur spune că adversarii au simulat foarte mult, în speranța că vor obține rezultatul care să le mențină șansele pentru play-off.

„Nu cred că e un rezultat corect, trebuia să scoatem minim un punct. Ei ne-au dominat în prima repriză, dar în a doua repriză am avut multe șanse. E păcat, am jucat foarte bine. În repriza a doua nu s-a jucat nimic, au stat doar pe jos, au tras de timp, scopul scuză mijloacele, dar nu cred ca s-a jucat mai mult de zece minute.

Arbitrii ar trebui să lase jocul mai dur, suntem bărbați, nu trebuie să stăm pe jos. Și-au atins obiectivul, au luat cele trei puncte, dar prea mult au simulat și au stat pe jos”, a declarat Ionuț Balaur, fundașul celor de la Voluntari.

Chindia – Voluntari 1-0. ECHIPELE DE START

Chindia: Aioani – Căpușă, Pițian, Celea, Dinu – Neguț, Iacob, Dulca, Dumitrașcu – Rață, Florea
Rezerve: D. Moldovan, Martac, Yameogo, Berisha, Neicuțescu, Cherchez, Diaz, Kocic, Fomba
Antrenor: Emil Săndoi

Voluntari: Rîmniceanu – Balaur, Tamaș, Satli – Costin, Gheorghe, Ricardinho, Mailat, Briceag – Garba, Angelov
Rezerve: Lavin, Armaș, Pesic, Betancor, Tavares, A. Ilie, A. Vlad, M. Remacle, Borțoneanu
Antrenor: Bogdan Andone

Stadion: Gloria, Buzău