Edi Iordănescu, pus la punct după criticile la adresa arbitrajului: „Te mai crede lumea? De ce faci lucrurile astea?”

Eduard Iordanescu, antrenorul echipei CFR Cluj, reactioneaza in timpul meciului de fotbal contra formatiei Universitatea Craiova din etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 1, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu, sambata, 24 aprilie 2021. DAN HORIA TAUTAN / MEDIAFAX FOTO

Basarab Panduru, fost fotbalist la Steaua București, i-a bătut obrazul lui Edi Iordănescu, antrenorul lui CFR Cluj, după declarațiile făcute la finalul meciului cu Universitatea Craiova, pierdut cu scorul de 1-2.

CFR Cluj și Universitatea Craiova s-au întâlnit în cadrul etapei a treia din play-off-ul Ligii 1 și oltenii au învins cu scorul de 1-2, după golurile marcate de către Andrei Ivan, în minutul 27, și Alexandru Tudorie, în minutul 88. Pentru ardeleni a marcat Runar Mar Sigurjonsson, în minutul 53.

La finalul partidei, Edi Iordănescu l-a criticat pe arbitrul Ovidiu Hațegan, iar Marius Bilașco a avut un discurs poate chiar mai dur la adresa arbitrajului. Ardelenii acuză faptul că toate greșelile de arbitraj din Liga 1 o favorizează pe rivala în lupta pentru titlu, FCSB.

Basarab Panduru îl critică pe Edi Iordănescu și strategia celor de la CFR Cluj

Basarab Panduru i-a atras atenția lui Edi Iordănescu, dând de înțeles că acesta se contrazice singur prin declarațiile pe care le face.

„Acum o săptămână spui: «Să nu se mai discute despre arbitraj, propun la toată lumea să ne vedem de treabă, să nu mai discutăm de arbitraj!». Nici nu trece o săptămână şi începi să faci primul acuzaţiile astea. Apoi vii cu nişte imagini să dezinformezi lumea, cu nişte lucruri pregătite şi spui tot felul de lucruri, nu ai nicio dreptate până la urmă.

Mai ai credibilitate? Te mai crede lumea? De ce faci lucrurile astea? E tactica lor când sunt pe 2, de fiecare dată când sunt pe 2 aleg să vorbească despre arbitraj. Când sunt pe primul loc nu vorbesc niciodată, ca să-şi pregătească eventualul eșec… dacă pierd campionatul”, a spus Basarab Panduru la Telekom Sport.

După cele trei etape disputate în play-off-ul Ligii 1, FCSB este lider, cu 39 de puncte, iar CFR Cluj se află pe locul secund, cu 38 de puncte. Podiumul este completat de către Universitatea Craiova, cu 34 de puncte.

Publicat: 27 04. 2021, 16:44
Actualizat: 27 04. 2021, 16:47