Basarab Panduru, critici pentru Ivan Mamut, după CFR Cluj – Universitatea Craiova: „Dacă nu dai gol din 7 metri, nu mai dai niciodată!”

Yacouba Sylla, Ivan Mamut si Alexandru Cicaldau in meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Universitatea Craiova, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, marti 22 decembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

CFR Cluj și Universitatea Craiova au remizat, 0-0, în etapa 15 din Liga 1. Basarab Panduru a fost critic la adresa lui Ivan Mamut, atacantul formației oltene, pentru felul în care a evoluat contra ardelenilor.

Ivan Mamut (23 de ani) a fost împrumutat de Universitatea Craiova, în toamna acestui an, de la Inter Zapresic. Contractul de împrumut urmează să expire la finalul actualului sezon.

După acest meci, Universitatea Craiova se află pe locul 2 din Liga 1, cu 32 de puncte obținute, după 15 meciuri jucate. În timp ce CFR Cluj se situează pe poziția 3, cu 31 de puncte obținute.

Basarab Panduru, critici pentru Ivan Mamut, după CFR Cluj – Universitatea Craiova

„Pandi” l-a „taxat” pe Ivan Mamut, pentru faptul că, în prima repriză cu CFR Cluj, nu a reușit să-l învingă din șapte metri pe Cristian Bălgrădean.

„Nu e doar o impresie. S-a jucat slab, nu s-a jucat deloc fotbal. Au dat senzaţia în prima repriză că s-ar mulţumi cu un rezultat de egalitate. O singură mare şansă de gol în prima parte, în minutul 32, Mamut. Un atacant cred că trebuia să facă mai mult acolo. A tras prea uşor, sau a împins mingea cumva. O minge dificil de controlat totuşi. Dar, dacă nu dai gol din 7 metri, nu mai dai niciodată.

Rămânem cu bara din final. Şi Nistor, şi Cicâldău stau acolo la bară, chiar dacă mingea s-ar fi dus pe poartă, era Cicâldău acolo, putea să respingă mingea de lângă bară. Nu întâmplător am auzit că Craiova a primit un singur gol din faze fixe, înseamnă că lucrurile astea se pregătesc. Papură a ales să se apere cu doi jucători la prima bară, face foarte bine. Meciul diferit, ambele echipe se gândeau să rămână acolo sus, să nu piardă meciul:

Au început puţin mai defensiv, cei de la CFR. Pe final l-au schimbat pe Manea cu Susic. Au încercat pe final să facă altceva, a declarat Panduru, pentru Telekom Sport.

Publicat: 23 12. 2020, 08:24
Actualizat: 23 12. 2020, 08:29