Barcelona, încă un pas spre titlu după victoria cu Atletico Madrid: „O victorie crucială!” Cum arată clasamentul din La Liga, cu opt etape înainte de final

Barcelona a bătut-o cu 1-0 pe Atletico Madrid, pe Camp Nou, iar catalanii sunt tot mai aproape de titlu în La Liga: avansul echipei lui Xavi este de 11 puncte.

Barcelona – Atletico Madrid 1-0. Ferran Torres, omul decisiv pe Camp Nou

Atletico Madrid a cedat cu 0-1 pe terenul Barcelonei, însă Griezmann putea da lovitura încă din minutul 1, atunci când a trimis în bară.

Singurul gol a fost marcat de Ferran Torres, care a marcat chiar înainte de pauză cu un șut de la 16 metri. Astfel, Barcelona a încheiat o serie „neagră”: catalanii nu marcaseră în ultimele trei meciuri oficiale.

Ambele echipe puteau înscrie în repriza secundă, mai ales Lewandowski: polonezul a ratat singur cu portarul pe contraatac, cu un sfert de oră înainte de final.

Până la urmă, duelul s-a încheiat cu scorul de 1-0, iar Barcelona are 11 puncte peste Real Madrid, cu opt etape înainte de final.

Reacția lui Xavi după derby-ul Barcelona – Atletico Madrid: „O victorie crucială!”

Xavi a recunoscut că a trăit la intensitate maximă ultimele minute, însă a subliniat că succesul de duminică este unul „crucial” în lupta pentru primul loc în La Liga.

După derby-ul cu Atletico Madrid, câștigat cu 1-0 de Barcelona, Ter Stegen a ajuns la 23 de meciuri fără gol primit în acest sezon.

„Un 2-0 ne-ar fi dat o liniște sufletească. Am jucat bine, în general, și am bătut o mare echipă astăzi. De obicei, noi nu primim multe goluri, dar Atletico este într-un moment extraordinar și asta arată forma echipei.

Este o victorie crucială. Vor exista mereu critici, vor exista și astăzi. Noi ne doream victoria în fața fanilor. Am făcut un meci complet, în termeni general, știam că orice se poate întâmpla”, a spus Xavi.

Barcelona a ajuns la 76 de puncte după 30 de etape, podiumul fiind completat de rivalele catalanilor: Real Madrid și Atletico Madrid.

Publicat: 24 04. 2023, 01:46
Actualizat: 24 04. 2023, 01:47