Au jucat până în minutul 100 și au marcat din penalty!** „Ce vină avem noi că arbitrul a prelungit atât meciul?!” Echipa din România acuzată că a „trântit” meciuri

ProSport a reluat, începând de astăzi, seria de articole menite să dezvăluie legătura dintre anumite cluburi din fotbalul românesc și mafia pariurilor, iar articolul în care un fost fotbalist al Voinței Sibiu dezvăluie evenimentele petrecute în cantonamentul echipei din pauza de iarnă a sezonului 2011-2012 a stârnit mai multe reacții.

Fundașul Rareș Forika a vorbit la „Ora de ProSport” despre meciurile suspecte din cantonamentul din Antalya, dar a precizat că nu știe să se fi întâmplat ceva necurat. Voința Sibiu s-a impus cu 3-0 într-un amical cu Dacia Mioveni, ultimul gol fiind marcat din penalty, după ce brigada de arbitri din România a prelungit meciul cu 10 minute. Forika spune că jucătorii Voinței „nu au nicio vină că arbitii au prelungit atât de mult meciul”, în ciuda faptului că evenimentele de pe teren nu justificau o asemenea prelungire a partidei.

Nu mi s-a părut nimic ciudat în faptul că am fost arbitrați de niște români într-un meci cu o echipă din România.

Mi s-a părut și mie ciudat că a fost prelungit meciul cu 10 minute… Noi nu am avut nicio vină. Dacă atât a considerat el că trebuie să prelungim meciul, ce puteam să facem. Eu nu am jucat în meciul respectiv, nu știu ce s-a întâmplat pe teren.

Eu nu știu nimic despre aceste lucruri. „, a declarat Rareș Forika.