Aryna Sabalenka, tupeu fără margini! Ce le-a putut spune spectatorilor americani după calificarea în semifinale la Cincinnati: „Simt că vreți să mă vedeți plecând acasă!” VIDEO

Aryna Sabalenka (Belarus), a doua jucătoare de tenis a lumii, s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1000 de la Cincinnati, iar imediat după meciul cu Ons Jabeur (Tunisia, 5 WTA) a trimis săgeți către spectatori.

Publicul american a fost de partea lui Ons Jabeur, în noaptea de vineri spre sâmbătă, la confruntarea cu Aryna Sabalenka din sferturile turneului de la Cincinnati, însă tunisianca nu a avut nicio șansă! Sabalenka s-a impus cu 7-5, 6-3, iar campioana din Belarus a dat dovadă de mult tupeu la final.

Aryna Sabalenka a ținut să le transmită un mesaj spectatorilor ostili, ironizându-i chiar pe teren: La meciurile precedente am simțit susținerea voastră, dar astăzi am simțit că vreți să mă vedeți plecând acasă”, a spus Aryna, mai în glumă, mai în serios, la interviul acordat pe teren.

Cu toate că a avut parte de susținerea publicului american, Ons Jabeur nu a putut câștiga niciun set în fața Arynei Sabalenka. Jabeur s-a confruntat și cu probleme fizice, solicitând îngrijiri medicale în timpul partidei.

După ce a trecut de rivala din Tunisia, Aryna Sabalenka se va duela pentru un loc în finala de la Cincinnati cu Karolina Muchova (Cehia, 17 WTA), care a beneficiat în sferturi de abandonul conaționalei Marie Bouzkova (35 WTA), la scorul de 3-0. Cealaltă semifinală le va pune față în față pe Iga Swiatek (Polonia, 1 WTA) și Coco Gauff (SUA, 7 WTA).

Aryna Sabalenka a avut o reacție asemănătoare și la Turneul Campioanelor

Nu este prima oară când Aryna Sabalenka face show la interviul acordat pe teren! La Turneul Campioanelor, ea s-a luat la harță cu un fan care a enervat-o în timpul meciului:

„Mulțumesc tuturor pentru susținere, mai puțin celui de acolo! Acum îmi trimiți pupici, dar în timpul meciului ai fost atât de enervant!”, a spus Sabalenka la microfon.

Momentul s-a petrecut după ce bielorusa a obținut în premieră calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor, învingând-o pe americanca Jessica Pegula (3 WTA), scor 6-3, 7-5. Apoi, Sabalenka a trecut și de Iga Swiatek, scor 6-2, 2-6, 6-1, dar s-a recunoscut învinsă de Caroline Garcia în meciul pentru trofeu.

Publicat: 19 08. 2023, 13:27