Analiza steliștilor, om cu om. Chipciu a căpătat egoismul specific atacanților

• Laurențiu Reghecampf a vrut să câștige tot la scor meciul retur cu Dinamo din semifinala Cupei României. Dar s-a terminat 1-1, iar golul egalizator al adversarei a venit pe fondul unei stări de automulțumire a echipei campioane. Tehnicianul „roș-albaștrilor” a trimis pe teren, încă din primul minut, aproape tot ce are mai bun și a surprins când l-a titularizat pe Tănase în spatele vârfului fals Chipciu. ProSport vă prezintă mai jos cum a evoluat fiecare jucător stelist, în ultima confruntare cu marea rivală.

Tătărușanu – După ce a șomat în prima repriză, el a avut faze de poartă abia în ultimele 20 de minute ale meciului. Nu i se poate imputa golul primit de la Matei. Degajări slabe cu piciorul, ceea ce a surprins pentru că în ultimul sezon arătase că progresase la acest capitol.

Varela – Atât cât a jucat, a făcut-o foarte bine. S-a apărat excelent și pe faza ofensivă, atât cât a urcat, a creat superioritate. A fost schimbat pentru că s-a accidentat, semn că ar putea să lipsească la meciul cu Viitorul.

Szukala – Pentru un fundaș central a alergat mult pentru a nu se lăsa pradă adversarilor pe spații largi. A coborât în margine atunci când a fost cazul.

Gardoș – Nu a avut probleme, mai ales în prima repriză. Nu a mai urcat cu mingea la picior, ținând parcă la părerile emise de Bumbescu, nu cu mult timp în urmă, care îi spunea să nu-l mai imite pe Chiricheș.

Latovlevici – A avut o acțiune bună ofensivă în prima repriză când a și șutat la poartă. În rest, s-a apărat bine, a faultat o dată inutil în apropierea careului, dar lovitura liberă indirectă nu a pus în pericol poarta Stelei.

Pintilii – Evoluție exactă la mijlocul terenului, a recuperat destule baloane, a faultat atunci când a fost cazul, departe de poartă. De la el a plecat acțiunea golului marcat de Tănase.

Sânmărtean – Magistral ca de multe ori de când a venit la Steaua. Pare un magician atunci când lovește mingea, schimbări bune de direcție, driblinguri utile. S-a stins în repriza a doua, când a și fost schimbat. Boubacar nu l-a deranjat prea mult.

Popa – La fel ca și în partida tur a evoluat foarte bine. S-a apărat și l-a ajutat de multe ori pe Varela, dar prin unele acțiuni individuale și-a dovedit egoismul. A schimbat deseori locurile în teren cu Chipciu.

Tănase – Chiar dacă nu-i place să joace în centru, de această dată Tănase a făcut un meci excelent cap-coadă. Adus mai aproape de poartă, el a putut să se afle la finalizare și nu întâmplător a deschis scorul, după o pasă bună semnată de Chipciu. A fost prezent și în apărare atunci când se impunea acest lucru.

Pîrvulescu  – Reghecampf a vrut să surpindă în flancul stâng prin titularizarea lui, să dea rapiditate fazelor în care Steaua trebuia să iasă din apărare. Dar după pauză n-a mai dat dovadă de prospețime, fiind depășit uneori în duelurile cu adversarii.

Chipciu – A alergat foarte mult, agresiv și a căutat mereu să șuteze la poartă. Ușor individualist, l-a și enervat în repriza a doua pe Piovaccari când italianul a renunțat să mai urmărească faza în momentul în care vedea că Alex nu-i oferea mingea. A dat pasa de gol lui Tănase. S-a bătut pentru fiecare minge.

Prepeliță – N-a intrat așa cum trebuie în meci. I se poate imputa plasamentul prost la golul marcat de Matei.

Piovaccari – Italianul, care a intrat în locul lui Pîrvulescu în debutul reprizei secunde, nu a mai fost periculos în fața porții, suferă când nu i se pasează. A ținut bine de minge în multe faze în care a fost implicat.

Filip – Reghecampf i-a oferit come-back-ul după accidentare și mijlocașul a încercat să nu se vadă că a lipsit patru luni de pe teren. În acest sfert de oră oferit de antrenor, el a jucat economicos, pase scurte, n-a avut de ce să greșească.

Publicat: 18 04. 2014, 08:03
Actualizat: 18 04. 2014, 08:04