ANALIZĂ‚ | Cum au „patinat” steliștii la Piatra Neamț. Arlauskis, Tamaș și Tănase au fost cei mai buni jucători ai lui Gâlcă. Chipciu, cel mai slab dintre campioni

• Rusescu a marcat la primul și singurul său șut pe poartă
  • Tănase a avut atitudine și pare că trage echipa după el în această perioadă
  • Steaua s-a impus la Piatra Neamț, scor 1-0, într-un meci din cadrul etapei a 22-a a Ligii 1 și își menține avansul de șapte puncte în fața urmăritoarei ASA Târgu Mureș

La Piatra Neamț, Steaua FCSB a fost nevoită să renunțe la jocul obișnuit de posesie, pentru că terenul greu și cu zăpadă nu îi oferea o astfel de soluție. Dar experiența fotbaliștilor l-a salvat pe Costel Gâlcă. Inspirată a fost și titularizarea lui Raul Rusescu. Atacantul a înscris în minutul 16 singurul gol al partidei. În schimb, Alexandru Chipciu continuă evoluția slabă arătată în multe meciuri din actualul campionat. Îmbucurătoare pentru steliști e atitudinea lui Cristi Tănase care pare că trage echipa după el în această perioadă.

Iată o caracterizare a evoluțiilor pe care le-au avut steliștii în meciul cu Ceahlăul.

Arlauskis nota 7 – A avut evoluții sigure și a scos un gol ca și făcut, când în minutul 12 Gheorghiu a reluat din 6 metri, cu capul. Lituanianul a ieșit bine și pe centrări.

Papp 6 – A fost destul de implicat în joc, nu prea a avut probleme pe partea sa, terenul greu i-a convenit. În lipsa unei presiuni, Papp a urcat deseori și în careul advers, dar fără a avea realizări importante. Doar o reluare slabă cu capul, în minutul 90, balonul fiind prins de Calancea.

Tamaș s-a adaptat bine condițiilor de joc

Tamaș 7 – O evoluție sigură în apărare. Nu s-a complicat atunci când a avut mingea. S-a adaptat bine condițiilor terenului, a trimis lung multe baloane pentru a-i pune în valoare pe colegii din ofensivă. La faza din care a marcat Rusescu, Tamaș a trimis lung pe vârf, un fundaș a respins chiar în picioarele atacantului stelist și Raul nu l-a iertat pe Calancea.

Tamaș le-a luat fața adversarilor, în ciuda apostrofărilor din tribune de care a avut parte FOTO: Dan Duță (Mediafax)

Varela 6 – Fizicul l-a ajutat și pe el în această partidă. A câștigat multe dueluri în propriul careu, s-a aruncat la sacrificiu în fața șuturilor adversarilor, totul pentru a nu pune în pericol poarta lui Arlauskis.

Guilherme 5 – Nu pare încă pregătit pentru Steaua. În minutul 12, s-a plasat greșit între doi adversari și a pierdut duelul aerian cu Gheorghiu, dar noroc cu reflexul lui Arlauskis. În minutul 38, brazilianul s-a lăsat foarte ușor depășit de Markovic, care a centrat periculos în careul stelist.

Prepeliță 5 – Travaliu bun, dar terenul i-a pus probleme. A stat cu greu pe picioare. La fel ca și în cazul lui Breeveld, faptul că s-a jucat cu mingi lungi, explicabil pe un astfel de teren, i-a făcut pe mijlocașii centrali să fie săriți din schemă la faza de construcție.

Breeveld 5 – A alergat mult între cele două careuri. În minutul 78 a avut un șut centrare care putea pune probleme echipei gazdă.

Ad. Popa 5 – Starea dificilă în care s-a prezentat terenul de la Piatra Neamț l-a epuizat repede pe Popa.  În minutul 21 a avut o acțiune individuală pe partea dreaptă, a intrat în careu, dar a fost egoist și în loc să paseze, el a preferat să tragă cu piciorul stâng. Deplorabil.

Chipciu n-a reușit să ducă la finalizare nicio acțiune a colegilor săi

Chipciu 4 – A fost unul dintre cei mai slabi oameni de pe teren. În minutul 23 a șutat în blocaj. Peste 10 minute s-a arătat individualist, s-a și precipitat când a intenționat să șuteze la poartă și a fost blocat de adversarii care s-au repliat. Cel mai ciudat moment al lui Chipciu s-a petrecut în minutul 57, când Popa i-a pasat excelent după un contraatac purtat pe dreapta și „urmașul lui Lăcătuș” a preluat și s-a împiedicat în minge la punctul de la 11 metri, singur cu portarul.

Cu capul plecat, Chipciu (în stânga) nu a văzut nici poarta, nici vreun coechipier demarcat FOTO: Dan Duță (Mediafax)

Tănase 7 – Un meci excelent pe care căptanul stelist l-a făcut la Piatra Neamț. În prima repriză a fost principalul autor al acțiunilor periculoase purtate de Steaua FCSB. Centrarea lui din minutul 7 putea fi fructificată cu gol dacă la finalizare nu se afla Chipciu. A obținut și lovituri libere utile din preajma careului. Pe final, Tănase a ținut bine de minge pentru ca timpul să treacă în favoarea echipei sale.

Rusescu 7 – A marcat la primul șut expediat spre poarta lui Calancea. Golul său a adus trei puncte importante echipei. A alergat mult între linii, în cele din urmă a fost schimbat, în minutul 60, cu Gabi Iancu.

Gabi Iancu 6 – S-a remarcat în două rânduri. Prima dată în minutul 74, când a centrat perfect pentru Chipciu, dar acesta a trimis mingea cu capul puțin pe lângă poartă. Și în minutul 89, când a șutat puternic din lovitură liberă directă de la 25 m, puțin peste poarta lui Calancea.