ANALIZA ARBITRILOR, etapa a 4-a | Steaua a fost ajutată la Botoșani de Alexandru Tudor. Ajuns la 43 de ani, acesta își pierde condiția fizică

Dacă în etapa a 3-a am tras concluzia că Steaua lui Rădoi a fost dezavantajată de arbitrajul lui Balaj în meciul cu CFR, scor 1-1, de această dată, în etapa a 4-a, campioana a beneficiat de pe urma prestației lui Tudor. Probleme au fost și la meciul Dinamo-ACS Timișoara, echipa lui Dan Alexa pierzând, din nou, pe mâna arbitrilor la un meci în deplasare.

CFR Cluj – FC Voluntari 2-0

Arbitraj bun al brigăzii conduse de Rusandu. Acesta a acordat, în mod corect, o lovitură de pedeapsă în favoarea echipei-gazdă, în minutul 56, pentru o greșeală comisă din neglijență de Hamed Kone, care, dorind să degajeze mingea, a lovit piciorul unui atacant de la CFR Cluj.

Note ProSport: Lucian Rusandu 7 – Valentin Avram 7, Stelian Slabu 7

Concordia Chiajna – Petrolul Ploiești 2-2

Un joc condus bine de Bârsan, care a acordat, în minutul 41, un penalty în favoarea gazdelor, ca urmare a unui henț comis de Faug-Porret (eliminat, în mod corect, pentru primirea celui de-al doilea avertisment). Au fost acordate șapte cartonașe galbene, toate cu acoperire regulamentară.

Note ProSport: Marcel Bârsan 7 – Mikloș Nagy 7, Alexandru Cerei 7

Pandurii Târgu Jiu – CSMS Iași 3-0

Un joc câștigat fără drept de apel de către echipa gazdă. Totuși, în minutul 33, arbitrul Kovacs nu a acordat un penalty în favoarea CSMS Iași, ca urmare a unei opriri a balonului cu mâna de către un apărător al gazdelor. După numai patru minute, Kovacs a acordat, în mod corect, o lovitură de pedeapsă în favoarea gazdelor pentru o ținere a unui adversar, greșeală comisă de Ionuț Voicu.

Note ProSport: Istvan Kovacs 5 – Adrian Ghinguleac 7, Ciprian Danșa 7

AFC Botoșani – FCSB 0-1

Arbitraj departe de cartea de vizită a lui Alexandru Tudor, cu o greșeală importantă comisă în minutul 56,  când nu a acordat penaltyul care se impunea ca urmare a unui fault comis din imprudență de către Toșca asupra lui Batin. De asemenea, s-a putut observa condiția fizică precară a arbitrului care, de cațiva ani, aleargă liniar, numai pe axa centrală a terenului. Pare că nu poate sprinta, pentru a fi aproape de fază.

Note ProSport: Alexandru Tudor 4 – Sebastian Gheorghe 7, Florin Păunescu 7

Kovacs a condus cu greșeli partida de la Târgu Jiu FOTO: Pandurii

Astra Giurgiu – Viitorul Constanța 2-2

Arbitraj echilibrat al vâlceanului Comănescu. Acesta a acordat sancțiuni corect și oportun. În minutul 45 a avut loc o fază foarte dificilă, cu un fault comis la limita suprafeței de pedeapsă a oaspeților de către Benzar, de la Viitorul, pe care arbitrul a apreciat-o corect, acordând lovitură liberă directă.

Note ProSport: Adrian Comănescu 7 – Andrei Constantinescu 7, Marius Marchidanu 7

ASA Târgu Mureș – CS U Craiova 0-0

Arbitraj echilibrat al lui Hațegan, care a condus într-o manieră impecabilă derbyul acestei etape. Deși au fost numeroase situații discutabile, brigada de arbitri le-a gestionat bine, sancțiunile, tehnice și disciplinare, fiind acordate în mod corect.

Note ProSport: Ovidiu Hațegan 7 – Vasile Marinescu 7, Ovidiu Artene 7

Dinamo – Poli Timișoara 2-1

Joc echilibrat care a beneficiat și de câteva faze la limită. În minutul 4, Avram a acordat, în mod eronat, penalty în favoarea gazdelor, ca urmare a unui atac al lui Luchin asupra lui Lazăr. Avram, aflat la distanță de locul contactului, a pierdut din vedere faptul că, înainte de a-l atinge pe dinamovist, Luchin a lovit mingea. Așadar, decizia corectă ar fi fost să lase jocul să continue.

În minutul 42, atacantul oaspeților, Zicu, a acuzat neacordarea de către arbitru a unui penalty, pentru un presupus fault comis de catre Feussi, dar decizia arbitrului, aceea de a-i acorda avertisment pentru simulare, a fost cea corectă. În ultimul minut al primei reprize, același Zicu a solicitat o nouă lovitură de pedeapsă, primind în schimb doar o lovitură de la colț, deși decizia corectă ar fi fost semnalizarea sa în poziție de ofsaid, lucru nesocotit de către asistentul Grigoriu (vezi captura de mai jos)

.
Captură Digisport care arată poziția afară din joc în care a fost surprins Zicu în finalul primei reprize, situație neobservată de arbitri

În repriza a doua, arbitrul Avram a avut o manieră „împăciuitoare” de arbitraj, cu toate deciziile la limită acordate oaspeților, ceea ce poate duce la gândul că nu a fost tocmai stăpân pe sancțiunile acordate în prima repriza.

* Trebuie menționat că ACSTimișoara pierde al doilea joc din deplasare ca urmare a unei erori de arbitraj, dupa cea din etapa a doua a lui Rădulescu, din jocul cu CFR Cluj.

Note ProSport: Marius Avram 4 – Octavian Șovre 7, Mircea Grigoriu 6

Publicat: 04 08. 2015, 17:04
Actualizat: 04 08. 2015, 17:05