Aleix Garcia, fostul star al lui Manchester City, a ajuns rezervă la Dinamo. Schimbarea făcută de Cosmin Contra

Aleix Garcia a fost adus ca un veritabil star de noua conducere a lui Dinamo, însă spaniolul trecut pe la Manchester City a fost pedepsit de Cosmin Contra cu Astra.

Titular în primele trei meciuri jucate în tricoul lui Dinamo, Garcia a fost trecut pe bancă de Contra, la partida de sâmbătă seara.

Aleix Garcia a intrat însă repede pe teren, după ce l-a înlocuit pe Crețu, introdus titular doar pentru a se respecta regula U21, atât de contestată în ultima perioadă.

Aleix Garcia, pedepsit doar șapte minute de Cosmin Contra

Aleix Garcia a început meciul cu Astra pe bancă, alături de Fabbrini și Nemec, celelalte două nume mari care l-au dezamăgit pe Cosmin Contra.

Fostul jucător al lui Manchester City a intrat însă după doar șapte minute, schimbându-l pe Geani Crețu.

Prezentat ca un veritabil star, Garcia a dezamăgit până acum la Dinamo, deși a fost titular atât cu Craiova (0-1), cât și cu Sepsi (0-2) și Viitorul (1-2).

Garcia n-a ajutat-o pe Dinamo să ia măcar un punct din aceste meciuri, deși a fost integralist cu Viitorul, cu Sepsi a jucat 66 de minute, iar cu Craiova, la debut, a evoluat 72 de minute.

Aleix Garcia (23 de ani) a fost adus de Dinamo, liber de contract, în această toamnă, de la Manchester City. Printre punctele pozitive scrise de scouterii lui City în dreptul lui Garcia, se numără capacitatea de a juca rapid și tehnica excelentă de a șuta de la distanță.

Aleix Garcia, despre Cosmin Contra: „Am jucat la Manchester City acum 3 ani de zile. Nu mai sunt jucătorul lor. Îl am pe Cosmin ca antrenor, e la fel de faimos aici cum e Pep în Spania”.