Adrian Porumboiu n-are dubii: „CFR a avut două penalty-uri!” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

CFR și Craiova au făcut spectacol în prima repriză! În Bănie s-au marcat două goluri superbe, însă campioana României a cerut și două penalty-uri.

Adrian Porumboiu a intervenit în pauza meciului la ProSport Live și crede că Ovidiu Hațegan a făcut două greșeli importante în primele 45 de minute.

Adrian Porumboiu îl critică pe Hațegan: „Au fost două penalty-uri!”

„Fără discuție, a fost penalty la duelul dintre Vlădoiu și Omrani. Hațegan era foarte aproape, trebuia să vadă că îl împiedică în alergare. Cred că încă o reluare ne-ar convinge la Vătăjelu, dar impresia este că mâna lovește mingea. Ar fi trebuit și aici penalty”, a spus fostul patron de la Vaslui, în emisiunea moderată de Victor Vrînceanu.

Ovidiu Hațegan a arbitrat de 3 ori în acest sezon formația din „Bănie”, în timp ce clujenii au fost conduși de la centru în patru rânduri. De când activează, din 2008, și până în prezent, Ovidiu Hațegan a fost central la 48 de meciuri ale formației din Gruia, aceasta înregistrând 19 victorii, 9 înfrângeri și 20 de rezultate de egalitate.

Doar de trei ori a mai arbitrat arbitrul FIFA duelul dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj până în prezent, iar acestea s-au încheiat astfel: 0-0 în sezonul 2016-2017, și 2-0 pentru Craiova, respectiv 1-0 pentru CFR, ambele rezultate fiind din sezonul 2018-2019.

Dacă meciul de luni seara se încheie la egalitate, scor 1-1, atunci vom avea prelungiri, sau poate chiar lovituri de la 11 metri la Craiova, după cum a subliniat și președintele FRF, Răzvan Burleanu, chiar înaintea partidei.

„Suntem pionieri și băgăm lovituri de la 11 metri la un meci de campionat. Nu este finală de Champions League”, a spus Gică Craioveanu, la ProSport Live.

Echipele de start din derby-ul Craiova – CFR:

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Văteljelu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Koljic, Mihăilă

CFR Cluj: Arlauskis – Burcă, Vincius, Boli, Camora – Itu, Bordeianu, Deac – Omrani, Rondon, Joca

Publicat: 03 08. 2020, 21:40
Actualizat: 05 08. 2020, 01:09