„A rămas în fundul gol pe teren! S-a demascat!”. Adrian Porumboiu dă de pământ cu arbitrul Cătălin Găman, după partida CFR Cluj – Gaz Metan

Adrian Porumboiu dă de pământ cu arbitrul Cătălin Găman, după partida CFR Cluj - Gaz Metan

CFR Cluj a pierdut, în campionat, partida contra medieșenilor de la Gaz Metan, 1-2. Adrian Porumboiu, fostul arbitru FIFA, a avut cuvinte dure la adresa lui Cătălin Găman, „centralul” care a condus partida CFR – Gaz Metan.

După înfrângerea cu Gaz Metan, CFR Cluj se situează pe locul 3 din Liga 1, cu 18 puncte obținute, după nouă meciuri jucate.

Oficialii lui CFR Cluj au contestat dur modul în care a arbitrat Cătălin Găman.

Adrian Porumboiu dă de pământ cu arbitrul Cătălin Găman, după partida CFR Cluj – Gaz Metan

Fostul arbitru FIFA susține că „centralul” Cătălin Găman și-a arătat intenția de a o favoriza pe Gaz Metan, în momentul în care a fluierat finalul partidei, deși CFR Cluj tocmai primise un corner.

„Consider că am văzut un arbitraj care nu ar trebui să existe nicăieri în lumea asta. Atunci când urmărești un arbitraj, când îl pui sub lupă și urmărești atent toate deciziile, te iei de maniera generală de arbitraj. Cel mai important aspect îl reprezintă dacă arbitrajul este corect, imparțial, fără nicio tendință de a favoriza o echipă sau pe cealaltă.

Ce am văzut aseară la joc a fost… Nu m-a surprins că nu s-a dat un 11 metri care a fost, că nu s-a dat un gol care era valabil, dar arbitrul s-a demascat, a rămas exact în fundul gol pe teren în momentul în care a dat 5 minute de prelungiri, nu s-au jucat nici 3 minute, fără schimbări, fără întreruperi, și când se întâmplă o lovitură de la colț pentru CFR, tu, care n-ai ținut cele 5 minute, fluieri finalul partidei. Ce mă, ti-era frică? Lasă-i să execute lovitura de la colț. Era în timpul regulamentar. În acel moment, după părerea mea, arbitrul a rămas în fundul gol pe teren, desculț, exact cum l-a născut mămițica lui.

N-are de ce să poarte niciodată un costum de arbitru un asemenea om, care își arată pe față tendința clară de a favoriza o echipă. Lasă-i să bată cornerul, ce dacă dă gol? Te scoteau din toate necazurile, din toate erorile din timpul partidei. Nici nu mă mai iau de celelalte faze. E clar că nu are ce căuta în arbitraj, și-a greșit total meseria”, a declarat Adrian Porumboiu, la PRO X.

Publicat: 02 11. 2020, 12:31
Actualizat: 02 11. 2020, 12:37