Adrian Mutu, amintiri despre penalty-ul apărat de Gianluigi Buffon la Euro 2008: „Am şutat pe centru pentru că Buffon mă cunoştea”

Adrian Mutu a vorbit despre turneele finale la care a participat de-a lungul carierei de fotbalist. Cel mai important meci a fost cel cu Italia, de acum 13 ani.

La penalty-ul din minutul 80 a avut ocazia să califice echipa naţională a României pentru a doua oară în istorie în sferturile de finală ale competiţiei, în dauna Italiei, campioana mondială en titre.

Fostul fotbalist susține că Olanda are şanse mari la câştigarea trofeului, însă el a dezvăluit că va susţine la acest turneu final Ucraina.

Adrian Mutu are 77 de selecţii în tricoul echipei naţionale şi este golgheterul all-time al României, la egalitate cu Gheorghe Hagi, cu 35 de reuşite. El a jucat pentru prima reprezentativă la două turnee finale ale Campionatului European, în 2000 şi 2008.

„Nu ne va plăcea să urmărim acest Campionat European la televizor, nu ne va fi uşor, dar această este realitatea şi va trebui să o acceptăm, nu mai avem cum să dăm timpul înapoi.
Trebuie să sperăm că la următorul Campionat European, din Germania, vom fi prezenţi şi atunci nu va mai conta că la momentul când România a fost gazdă, nu am participat”, a declarat Adrian Mutu pentru Agerpres.

„Fiecare meci la echipa naţională a însemnat enorm pentru mine. Dar când îţi cântă imnul la un turneu final şi vezi suporterii tăi în tribune, sentimentul este unic. Nu am cum să uit meciul fabulos cu Anglia de la EURO 2000, când noi ne-am calificat în ultimul minut, trimiţându-i pe ei acasă”, și-a adus aminte actualul antrenor.

Un moment important a fost pentru Adrian Mutu partida cu Italia de la Euro 2008.

„Am şutat pe centru pentru că Buffon mă cunoştea, jucasem împreună la Juve. Am vrut să trimit sub transversală, însă s-a întins excelent şi a salvat meciul.

Dacă am fi câştigat cu 2-1, Italia ar fi fost eliminată. Mulţi au crezut că am greşit intenţionat atunci. Am vrut să marchez, imaginaţi-vă ce ar fi însemnat pentru mine să înscriu împotriva campioanei mondiale şi să o elimin”, a încheiat Adrian Mutu.

Publicat: 10 06. 2021, 10:40