Academica Clinceni – Rapid 0-1. Giuleștenii reușesc să câștige cu greu impotriva Clinceniului. Vișinii au ratat penlaty în minutul patru

Rapid a reușit să câștige pe stadionul din „Ștefan cel Mare” împotriva Academicii Clinceni, scor 1-0.

În a doua etapă a play-out-ului Giuleștenii  s-au impus cu greu împotriva penultimei clasate Academica Clinceni. Gruparea condusă de Adrian Mutu a deschis scorul în minutul 67 prin Romario Moise, după ce în minutul patru Adrian Bălan a ratat un penalty.

Înainte de acest meci Rapid era fără victorie în deplasare de opt etape, interval în care a înregistrat trei rezultate de egalitate şi cinci partide pierdute.

Partida dintre Clinceni și Rapid a fost transmisă la TV pe Look Sport, Telekom Sport și Digi Sport.

Academica Clinceni – Rapid 0-1

Minutul 90: Final! Victorie pentru Rapid!

Min 67: Gool Rapid! Antonio Sefer centrează pentru Romario Moise care trimite cu capul în plasa porții lui Ureche.

Min. 46: A început repriza a doua

Min. 45: Final de primă repriză

Min. 4: PENALTY RATAT RAPID! Bălan trimite în bară de la 11 metri.

Min. 1: Începe meciul de pe arena lui Dinamo! Fanii Rapidului fac spectacol în tribune.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în sezonul regulat 2021-2022, când giuleştenii s-au impus în ambele meciuri: 3-2 în deplasare şi 1-0 pe teren propriu.

Atunci când întâlnești o echipă care nu are nimic de pierdut, ambiția jucătorilor ei de a demonstra va fi foarte mare, ceea este periculos pentru noi. Niciun meci nu este câștigat de dinainte și nimeni nu-ți va face cadou nimic” – Adrian Mutu, antrenor Rapid

• 19 dintre cei 30 de jucători utilizaţi de giuleşteni pe durata acestui campionat au contribuit la reuşitele bucureştenilor cu cel puţin un gol şi / sau o pasă decisivă
Publicat: 19 03. 2022, 17:00
Actualizat: 19 03. 2022, 18:34