Academica Clinceni – FC Botoșani 4-3 | Băieții lui Ilie Poenaru au făcut spectacol și au revenit de la 1-3!

Jovan Markovic se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Academica Clinceni si FC Botosani, contand pentru play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Clinceni Arena din Clinceni, vineri 14 mai 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 10 poze

Academica Clinceni a revenit spectaculos și a învins-o pe FC Botoșani cu scorul de 4-3, în cadrul etapei a opta din play-off-ul Ligii 1, după ce a fost condusă cu scorul de 1-3.

Scorul a fost deschis încă din minutul 5, când Florin Achim a înscris în propria poartă. FC Botoșani a majorat apoi diferența, în minutul 16, cu un gol frumos al lui Hervin Ongenda.

Ilfovenii au redus din diferență în minutul 22, când Chandarov a pătruns în careu și a trimis balonul peste portarul moldovenilor. Totuși, echipa lui Marius Croitoru a punctat din nou, înainte de pauză, prin Papa, care a trimis cu capul, după un corner al moldovenilor, direct în poarta lui Ureche, stabilind scorul primei reprize, 3-1 pentru FC Botoșani.

În partea secundă a jocului, echipa lui Ilie Poenaru s-a dezlănțuit, după câteva schimbări inspirate ale antrenorului ilfovenilor. Markovic, intrat cu nici zece minute în urmă, și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 71.

După doar patru minute, Chunchukov, intrat și el pe parcursul jocului, a trimis cu capul în poarta moldovenilor și a restabilit egalitatea, scor 3-3.

Dacă partida părea să se îndrepte către final cu un rezultat de egalitate, Markovic a contrazis acest lucru. Jucătorul Academicii Clinceni a marcat, în minutul 86, dintr-o pasă perfectă a lui Cordea, în fața porții, și a dus scorul la 4-3 pentru ilfoveni.

În urma acestui rezultat, Academica Clinceni rămâne pe ultimul loc din play-off, al șaselea din Liga 1, cu 29 de puncte, în timp ce FC Botoșani este pe locul 5, cu 31 de puncte.

FINAL: Academica Clinceni – FC Botoșani 4-3

• Au marcat: Chandarov 22′, Markovic 71′, 86′, Chunchukov 75′ / Achim (autogol) 5′, Ongenda 16′, Papa 45′

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 86: GOOOL CLINCENI! Cordea centrează foarte bine, în fața porții, pentru Markovic, care reușește dubla și întoarce scorul!

Min. 75: GOOOL CLINCENI! După o centrare de pe partea stângă, Chunchukov trimite cu capul direct în poarta celor de la Botoșani și restabilește egalitatea!

Min. 72: Dublă schimbare la FC Botoșani: ies Ongenda și Tîrcoveanu, intră Ashkovski și Holzmann.

Min. 71: GOOOL CLINCENI! Markovic trimite un voleu direct în poarta moldovenilor și reduce din diferență!

Min. 63: Mută și FC Botoșani: intră Roman, iese Papa.

Min. 63: Încă o dublă schimbare la Academica Clinceni: ies Rusescu și Chandarov, intră Chunchukov și Markovic.

Min. 46: S-a reluat partida! Dublă schimbare la Academica Clinceni: ies Popa și Cebotaru, intră Tănase și Moulin.

Min. 45+1: Pauză la Clinceni!

Min. 45: GOOOL FC BOTOȘANI! Rodriguez execută foarte bine un corner, iar Papa trimite cu capul direct în poarta lui Ureche!

Min. 31: Schimbare la Clinceni: iese Gardoș, accidentat, intră Patriche.

Min. 22: GOOOL CLINCENI! Chandarov scapă din marcaj, pătrunde în careu, trimite peste portarul moldovenilor și reduce din diferență!

Min. 21: Prima schimbare la FC Botoșani: iese Croitoru, iese Tîrcoveanu.

Min. 16: GOOOL FC BOTOȘANI! Ongenda pătrunde în careu pe partea dreaptă și șutează, la colțul lung, din marginea careului mic, învingându-l astfel pe Ureche!

Min. 5: GOOOL FC BOTOȘANI! Achim încearcă, din marginea careului, o pasă înapoi către Ureche și trimite în propria poartă!

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Academica Clinceni: A. Ureche – F. Achim, Bilali, F. Gardoș, Pîrvulescu – Cebotaru, Cascini – A. Popa, Chandarov, Cordea – R. Rusescu
Rezerve: Vâlceanu, Pashov, Moulin, C. Tănase, Markovic, Ventura, Chunchukov, M. Dobrescu, Patriche
Antrenor: Ilie Poenaru

FC Botoșani: Hankic – Patache, Chindriș, Meleke, A. Șeroni – E. Florescu, Rodriguez, E. Papa – Ongenda, D. Croitoru, Al Mawas
Rezerve: E. Pap, Racovitan, Plămadă, Holzmann, Târșă, Ashkovski, S. Camara, M. Roman, Tîrcoveanu
Antrenor: Marius Croitoru

Stadion: Clinceni Arena
Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova) / Asistenți: Popescu Adrian (Craiova) și Bârleanu Vlad (Bucureşti)

Publicat: 14 05. 2021, 19:20
Actualizat: 14 05. 2021, 19:30