Academica Clinceni – Chindia 3-1. Răsturnare de scor, după ce Burlacu a deschis scorul

Academica Clinceni – Chindia Târgoviște 3-1 (Vojtus 19, Barbu 24, Buziuc 63 / Burlacu 3)

Echipele de start:

• Academica Clinceni: Vâlceanu – G. Matei, Răuță, Patriche, Dobrescu – Șut, R. Ion – Nsiah, R. Barbu, Buziuc – Vojtus
  • Rezerve: Ureche, Chatziterzog, P. Pîrvulescu, Cebotaru, A. Popescu, Oulad Omar
  • Chindia: Aioani – Martac, Benga, Leca, Neciu – Dudea, Bic – Neguț, Yameogo, A. Burlacu – Voduț
  • Rezerve: A. Șerban, D. Florea, Cherchez, L. Mihai, Rață, C. Dinu, D. Moldovan

Minutul 90+4 Finalul partidei. Acadamica Clinceni obține primele trei punct din campionat, în timp ce Chindia rămâne cu un singur punct.

Minutul 63 GOOOOOL Academica! Barbu a centrat în careu, Leca a fost păcălit de traiectoria mingii, iar Buziuc a înscris singur cu portarul.

Minutul 46 A început repriza secundă.

Minutul 45+1 Finalul primei reprize.

Minutul 24 GOOOOOOOOOL Academica! Barbu înscrie superb cu piciorul stâng, după ce a tras plasat în vinclu.

Minutul 19 GOOOOOOOOL Academica! Nsiah îl împinge pe Neciu, dar faza a continuat cu o pasă până la Vojtus, iar acesta a tras pe jos pentru 1-1.

Minutul 3 GOOOOOOOL Chindia! Burlacu pornește din banda stânga, ajunge în careu și trage la colțul lung pentru 1-0.

Minutul 1 A început partida.

Primul meci din runda a cincea a Ligii I le va pune față în față pe cele două formații nou-promovate, care nu traversează un început de sezon grozav.

Chindia Târgoviște a acumulat un singur punct, în chiar prima etapă, contra lui Gaz Metan Mediaș, scor 2-2. Ulterior, au urmat trei înfrângeri consecutive, însă toate împotriva unor echipe cu pretenții din Liga I. A fost 0-1, cu Viitorul, 0-1, cu Universitatea Craiova și 1-4, cu CFR Cluj. Echipa lui Viorel Moldovan se află pe locul 13, penultimul, cu un singur punct.

De partea cealaltă, Academica Clinceni, antrenată de Ilie Poenaru, a pierdut toate cele patru partide din Liga I și a încasat 13 goluri, în urma întâlnirilor cu Universitatea Craiova (2-3), Academica Clinceni (1-4), Poli Iași (0-2) și Dinamo București (2-4).

Sezonul trecut, Chindia s-a impus în ambele jocuri disputate împotriva Academicii, atât la Târgoviște, cât și la Clinceni, cu 1-0.

Publicat: 09 08. 2019, 19:53
Actualizat: 09 08. 2019, 20:20