A marcat golurile „renașterii”. Ciprian Deac: „Nu m-am recunoscut. Aveam nevoie de asta” + ce spune despre CFR: „O rușine pentru noi a fost prima repriză”

CFR Cluj a câștigat meciul din etapa a patra a Ligii 1 în fața nou-promovatei Chindia Târgoviște. Campioana României s-a impus cu 4-1, după ce echipa adversă a condus-o pe gruparea lui Dan Petrescu până în minutul 49.

Neicuțescu a deschis tabela de marcaj în fața propriilor suporteri în minutul 27, iar la pauza Chindia Târgoviște era în avantaj. În repriza a doua, gazdele au împins mingea în propria poartă. Aioanei a dus scorul la 1-1 Păun a înscris un gol și Deac a reușit o dublă, iar CFR Cluj a câștigat cu 4-1 și este lider în clasamentul Ligii 1 cu 10 puncte.

O rușine pentru noi a fost prima repriză pentru că nu am arătat că suntem echipa campioană. Ei și-au dorit mai mult în prima repriză, ne-au surprins, joacă cu entuziasm, au dat mult mai mult. Mă bucur însă că am revenit și am arătat că suntem o echipă mai matură.

(n.red. – Dan Petrescu) Nu era mulțumit, în prima repriză ei au fost mai buni, e bine c- ne-am trezit, e bine că nu am îmbătrnit degeaba. S-a văzut experiența, în momentele grele„, a spus Ciprian Deac la finalul meciului, care a vorbit și despre evoluția lui din partida contra celor de la Maccabi Tel Aviv din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor:

Eu sunt pregătit meci de meci, sunt supărat pe mine pentru că la meciul cu Maccabi pot să zic că a fost un accident pentru mine. Am jucat foarte slab, nu m-am recunoscut, am fost foarte supărat. Aveam nevoie de acest meci să-mi recapăt încrederea, știam că pot mult mai mult, să mă corectez și să joc mai bine de la meci la meci„.

Pentru CFR Cluj urmează întâlnirea cu Celtic în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, miercuri, 7 august, de la ora 21:00. Echipa din Scoția a înregistrat un scor incredibil în meciul din campionat. Duminică, 3 august, Celtic s-a impus cu 7-0 în fața formației ST. Johnstone.

Publicat: 03 08. 2019, 23:13
Actualizat: 03 08. 2019, 23:14