A doua finală a Cupei României pentru fostul ecuson FIFA Sebastian Colțescu! Penurie de goluri în această ediție: medie de două goluri pe meci | SPECIAL

Arbitrul central Sebastian Coltescu acorda un cartonas rosu lui Steliano Filip in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si FCSB, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, miercuri 3 februarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Finala Cupei României dintre Sepsi Sf. Gheorghe și FC Voluntari dintre va fi condusă de Sebastian Colțescu (Craiova), care va fi ajutat de asistenții Mircea Grigoriu (București) și Sebastian Gheorghe (Suceava), rezervă fiind George Găman (Craiova).

Va fi al doilea act oficiat de arbitrul oltean, precedenta fiind cea din 2019/20. De asemenea, el a fost și arbitru adițional, când a existat acea regulă, la finala din 2015/16.

De altfel, Sebastian Colțescu este singurul arbitru reprezentând Colegiul din Craiova care a condus în istorie un asemenea ultim act.

În actuala ediție, el a mai oficiat la alte trei partide din competiția KO: Argeș – Botoșani 0-0 / 4-2 d.l.dep. din „16”-imi, Gaz Metan – Chindia 0-1 „8”-imi și Chindia – Sepsi 1-2 din sferturile de finală.

Cât despre asistenți, și ei au asemenea antecedente, Sebastian Gheorghe asistând la finalele din 2010/11 și din 2015/16, iar Mircea Grigoriu la cea din 2016/17.

FC Voluntari, echipă înfiinţată în 2010, a câştigat Cupa României în 2017, în timp ce Sepsi OSK, înfiinţată în 2011, a jucat o finală în 2020.

Până în finala de joi, Sepsi OSK a trecut de Farul Constanţa cu 1-0 (şaisprezecimi), de FC U Craiova cu 1-0 (optimi), de Chindia Târgovişte cu 2-1 (sferturi) şi de Universitatea Craiova, cu 2-1 (acasă) şi 1-0 (în deplasare), în semifinale.

FC Voluntari a învins-o pe Şomuz Fălticeni cu 4-1 (şaisprezecimi), a dispus cu 3-0 (la masa verde) de FCSB (optimi), a câştigat cu 1-0 cu FC Buzău (sferturi), iar în semifinale a trecut de FC Argeş, după 2-0 (acasă) şi 1-0 (în deplasare).

Nu se dă gol prea des în această ediție a Cupei României

A fost una dintre edițiile de cupă în care s-au marcat cele mai puține goluri. În totalul de 31 de meciuri (unul a fost decis la „masa verde”) s-au marcat 64 de goluri; au fost 3 care s-au încheiat cu scoruri „albe” și alte 14 în care s-a marcat câte un singur gol.

Meciul CS Hunedoara – FCSB, 3-5, dar cu prelungiri, a avut cele mai multe goluri. După 90 de minute, meciul cu cele mai multe goluri a fost Șomuz Fălticeni – FC Voluntari 1-4. Nefiind goluri, nu există vreun golgeter clar.

Sunt 9 jucători cu câte 2 goluri: Văsălie (Minaur), Ianis Stoica (FCSB), Gustavo, Koljic, A. Ivan (toți CSU Craiova), M. Ștefănescu (Sepsi), C. Achim (FC Voluntari), O. Ursu (SSU Poli) și Sîntean (fost Hermannstadt).

Publicat: 19 05. 2022, 09:53