A avut golul calificării în gheată, dar a ratat dintr-o situație ideală. Golofca, în lacrimi după eșecul cu Viitorul: „Toată munca noastră s-a risipit”

Cătălin Golofca a părăsit în lacrimi terenul de la Ovidiu, după ce Viitorul a câștigat cu 1-0. Atacantul echipei FC Botoșani putea să restabilească egalitatea și să se califice în play-off, însă șutul său din minutul 79 a ajuns în brațele portarului Cojocaru, iar gruparea din Moldova a ajuns pe locul șapte, primul care merge în play-out.

Din păcate m-am grăbit și am ratat. Toată munca noastră s-a rispit. Am muncit enorm, ne-am antrenat, am sperat, chiar dacă nu am făcut 60 de minute un joc bun, apoi am început să jucăm.

Sunt foarte trist și sper să îmi revin curând.

Din păcate începe un nou campionat, nu avem ce face. Vom merge acasă, vom avea discuții mâine și terminăm campionatul pe locul șapte„, a spus Golofca, la microfonul Digi Sport.

Jucătorul lui Botoșani a fost lovit de Ianis Hagi în minutul 18 al partidei, iar centralul Ovidiu Hațegan i-a arătat galben decarului de la Viitorul. La interviul de după meci, Golofca a trecut ușor peste lovitura suferită, durerea fizică a fost acoperită de cea emoțională:

Nu știu, a fost o intrare, asta este urma, am jucat așa. Nu mai contează ce a fost, păcat că nu ne-am calificat.

Vreau să îmi cer scuze suporterilor, colegilor.

Dacă aș fi marcat la acea fază sigur eram în play-off”.

FC Botoșani avea nevoie de un egal în meciul cu Viitorul pentru a-și asigura prezența în play-off. Acum, echipa pregătită de Liviu Ciobotariu este pe locul șapte cu 36 de puncte.

Publicat: 03 03. 2019, 19:54
Actualizat: 04 03. 2019, 12:38