A avut FCSB penalty? Claudiu Keșeru, în prim-plan la cea mai controversată fază a derby-ului de pe Arena Națională | VIDEO

Gigi Becali desființat pe Istvan Kovacs

Fază controversată pe Arena Națională, în a doua repriză a meciului FCSB – FC U Craiova.

La scorul de 1-1, roș-albaștrii au cerut penalty, însă arbitrul Istvan Kovacs a considerat că intervenția asupra lui Claudiu Keșeru nu a fost în careu.

Duelul dintre FCSB și FC U Craiova poate fi urmărit Live Video Online pe prosport.ro.

FCSB a cerut penalty! Decizia luată de Istvan Kovacs

După golul marcat de Oaidă, FCSB a căutat imediat să marcheze și golul de 2-1, iar roș-albaștrii au cerut penalty.

În minutul 70, unul dintre cei mai buni arbitri din Liga 1 a avut de luat o decizie dificilă, la intervenția lui Achim asupra lui Keșeru.

Centrul partidei de pe Arena Națională a considerat că faultul nu s-a produs în careu, așa că a acordat lovitură liberă: Keșeru a fost cel care a tras, însă bihoreanul n-a putut marca.

Istvan Kovacs, penalty pentru FCSB în prelungiri

În schimb, Istvan Kovacs a acordat lovitură de la 11 metri în prelungiri, la intervenția lui Sidibe asupra lui Ianis Stoica.

Reluările i-au dat dreptate lui Kovacs: faultul jucătorului oaspeților a fost evident și s-a produs în careu.

Balonul a fost luat de veteranul Claudiu Keșeru, care a făcut 2-2 cu un șut puternic de la 11 metri.

Echipele de start:

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic – Olaru, Ad. Șut, Oaidă – Cordea, Fl. Coman, Oct. Popescu
Rezerve: Straton, Miron, Dumiter, M. Tănasă, I. Stoica, A. Burlacu, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Keșeru
Antrenor: Toni Petrea (absent din cauza Covid-19), Mihai Pintilii îi ține locul

FCU Craiova: R. Popa – R. Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – S. Asamoah, Vl. Achim – Baeten, Bauza, Durmen – Cl. Bălan
Rezerve: Mogoșanu, Paramatti, S. Bușu, D. Albu, V. Pop, Marquet, Ondaan, Sidibe, Compagno
Antrenor: Nicolo Napoli

Publicat: 06 02. 2022, 21:49
Actualizat: 06 02. 2022, 21:58