Opt lucruri pe care nu le știți despre finala Sepsi Sf. Gheorghe – FC Voluntari! Al 22-lea meci din ultimul act fără echipe din București | SPECIAL

Marius Stefanescu se bucura dupa un gol marcat alaturi de Andres Mihai Dumitrescu, Bogdan Alexandru Mitrea si Nicolae Ionut Paun in meciul de fotbal dintre Sepsi OSK Sfantu Gheorghe si FC Voluntari, finala Cupei Romaniei, desfasurat pe Stadionul Rapid din Bucuresti, joi 19 mai 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 11 poze

A 84-a ediție a Cupei României a revenit lui Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, care astfel a devenit a 22-a echipă care câștigă trofeul. În timp ce FC Voluntari devine a 41-a echipă care pierde finala.

Trupa lui Cristiano Bergodi a câştigat în premieră Cupa României la fotbal, după ce a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (2-0), joi seara, în finala desfăşurată pe Stadionul Rapid-Giuleşti din Capitală.

Sepsi OSK a făcut un meci mai bun şi a câştigat meritat, prin golurile marcate de Marius Ştefănescu (22, 38), în timp ce ilfovenii au înscris prea târziu pentru a mai putea face ceva, autogolul lui Andres Dumitrescu venind practic la ultima fază de poartă (90+5).

8 lucruri pe care nu le știți despre finala Sepsi Sf. Gheorghe – FC Voluntari! A fost ak 22-lea meci din ultimul act fără bucureștene

FC Voluntari, echipă înfiinţată în 2010, a câştigat Cupa României în 2017, în timp ce Sepsi OSK, înfiinţată în 2011, a mai jucat o finală în 2020.

1. Sfântu Gheorghe a ajuns a 17-a localitate care a intrat în panoplia câștigătoareleor trofeului.

2. Pentru a 18-a oară o finală s-a încheiat cu 2-1, fiind cel mai des scor întâlnit într-un asemenea ultim act. Următorul clasat, 1-0, s-a întâmplat de 14 ori.

3. Cel mai bun jucător al finalei, Marius Ștefănescu, prin cele două goluri marcate, a devenit golgeterul acestei ediții de cupă, cu un total de 4 reușite. Este a doua oară în istorie când un fotbalist al lui Sepsi ajunge golgeterul unei ediții de cupă. Primul a fost Karanović, în 2019/20, tot cu 4 goluri.

4. Prin adăugarea lui Achahbar, Aganović, Aškovski, Damașcan, Fofana, Eder González, Luckassen, Niňaj, Hugo Sousa, Bojić și Ciunciukov, numărul jucătorilor străini care cuceresc cupa României se ridică la 145. Nu a fost și cazul lui Dimitrov, căci el o câștigase deja cu CSU Craiova.

Prima finală între doi frați în Cupa României

5. Este primul trofeu fotbalistic important pentru fotbaliști trecuți de 30 de ani precum Aganović, Fofana, I. Fülöp, Mitrea, Hugo Sousa și Vașvari.

6. A devenit prima finală din istorie care a opus doi frați, István Fülöp (Sepsi) vs Lóránd Fülöp (Voluntari).

7. Cristiano Bergodi devine al 9-lea antrenor străin (al 4-lea italian) care câștigă o finală de Cupa României. Predecesorii săi, într-o ordine alfabetică: „Toni” Conceição, Dario Bonetti, Jenö Konrád, Kálmán Konrád, Andrea Mandorlini, Devis Mangia, Marinos Ouzounidēs, Josef Uridil.

8. A fost a 22-a finală fără echipe bucureștene, a 2-a consecutivă.

Sepsi OSK, „câştigătoarea play-out-ului”, s-a calificat în Europa Conference League pentru al doilea sezon consecutiv.

Publicat: 20 05. 2022, 08:18
Actualizat: 20 05. 2022, 08:19