VfL Wolfsburg, exclusă din Cupa Germaniei după ce a câștigat pe teren! Ce greșeală de amatori au făcut „lupii” în prelungirile partidei

VfL Wolfsburg a părăsit Cupa Germaniei încă din primul tur, cu toate că pe teren a reușit să se impună. Conducerea tehnică a făcut însă șase schimbări în meciul cu Preussen Munster, astfel că a fost sancționată cu pierderea meciului la masa verde și, deci, cu excludere din competiția KO.

Adversara lui VfL Wolfsburg evoluează în divizia a patra a campionatului Germaniei și nu putea nici să viseze să aibă câștig de cauză în prima etapă a Cupei Germaniei. Cu toate acestea, o greșeală monumentală a antrenorului Mark van Bommel a făcut ca scorul de pe teren, 3-1, să fie anulat, iar victoria să îi fie acordată lui Preussen Munster.

Comisiile care au judecat cazul au precizat că nu poate fi sancționată brigada de arbitri care a permis efectuarea celei de-a șasea schimbări, astfel că singura parte care va avea de pierdut este VfL Wolfsburg.

VfL Wolfsburg a fost exclusă din Cupa Germaniei!

Meciul dintre VfL Wolfsburg și Preussen Munster a intrat în prelungiri, rezultatul fiind egal după primele 90 de minute. Antrenorul olandez Mark van Bommel făcuse deja trei înlocuiri în timpul regulamentar, apoi s-a pierdut cu firea și a mai efectuat trei schimbări, cu una mai mult decât numărul maxim prevăzut de regulament.

Cu toate că s-au impus în cele din urmă cu 3-1, „lupii” au fost sancționați pentru această greșeală, iar victoria i-a fost acordată lui Preussen Munster.

„Cu toate că a acceptat să se producă a șasea înlocuire, nu îl putem sancționa pe arbitrul întâlnirii. Vina este în întregime a clubului, care are obligația de a ține socoteala schimbărilor efectuate”, a declarat șeful Tribunalului Sportiv al DFB, Stephan Oberholz.

Managerul lui Wolfsburg, Tim Schumacher, a ținut să precizeze că nu este de acord cu această hotărâre, pe care o va ataca prin toate căile posibile. Oficialul consideră că echipa sa nu a greșit cu nimic, cât timp arbitrul de rezervă le-a confirmat că pot efectua cea de-a șasea înlocuire.

Publicat: 17 08. 2021, 17:49
Actualizat: 17 08. 2021, 17:50