Walter Zenga, victorie mare cu Juventus! Cristiano Ronaldo n-a dat gol și este la un pas să piardă un trofeu important. Doar printr-o minune îl mai poate lua

Aflată deja în vacanță după ce a luat titlul la pas în Serie A, Juventus n-a forțat pe terenul lui Cagliari, iar echipa lui Walter Zenga a obținut o victorie mare: 2-0.

Cristiano Ronaldo a jucat modest, n-a reușit să marcheze, iar Ciro Immobile, atacantul lui Lazio, este la un pas să câștige „Gheata de Aur”, după un sezon extraordinar.

Zenga a bătut campioana Juventus. Ronaldo, aproape să piardă un trofeu important

Mult mai motivată, Cagliari a început tare, iar Gagliano l-a învins pe veteranul Buffon încă din minutul 8.

Juventus a dominat apoi copios, dar lovitura a dat-o tot Cagliari: Giovanni Simeone a reușit un gol superb și a stabilit scorul final (2-0) încă din prelungirile primei reprize. De trei ani nu mai primise Juventus două goluri în prima repriză a unui meci din Serie A.

Integralist, Ronaldo n-a reușit să marcheze și este foarte aproape să piardă „Gheata de Aur”. Lăudat recent de marele Pele, portughezul a rămas cu 31 de goluri, la un pas de trofeu fiind Ciro Immobile. Atacantul a marcat iar pentru Lazio (2-0 cu Brescia) și a ajuns la 35 de reușite, depășindu-l pe starul lui Bayern Munchen, Robert Lewandowski (34 de goluri), campion în Germania.

Ultima șansă pentru Ronaldo este meciul din ultima etapă, Juventus urmând să joace împotriva celor de la AS Roma. Torinezii, care n-au mai pierdut șase meciuri de aproape zece ani într-un sezon de Serie A, sunt însă deja cu gândul la returul cu Lyon, din optimile Ligii Campionilor. În prima manșă, jucată înaintea pandemiei de coronavirus, francezii au produs surpriza și s-au impus cu 1-0, pe teren propriu.