Walter Zenga, la prima victorie de la revenirea în Serie A! Cagliari s-a impus dramatic, cu un gol în prelungiri marcat de vedeta echipei | VIDEO

Walter Zenga a obținut primul succes de la revenirea în Serie A, iar Cagliari nu mai are emoții în lupta pentru evitarea retrogradării. Echipa românului a trecut dramatic de Spal, scor 1-0.

Victoria oaspeților a venit în al treilea minut al prelungirilor. Fiul lui Diego Simeone, Giovanni, a marcat printr-o lovitură de cap, din fața porții, iar atacantul împrumutat de la Fiorentina a adus trei puncte mari pentru oaspeți.

VIDEO | Golul lui Giovanni Simeone

Walter Zenga și Cagliari, la mijlocul clasamentului din Serie A

După 27 de etape, Cagliari ocupă locul 10, cu 35 de puncte, unul peste Bologna, care a pierdut luni seara cu Juventus, scor 0-2.

În runda următoare din Serie A, echipa lui Walter Zenga o va întâlni pe Torino, pe teren propriu.

Fostul mare portar italian a debutat cu o înfrângere pe banca lui Cagliari. Echipa italianului a pierdut pe 20 iunie cu Verona, scor 1-2, în prima etapă care s-a disputat în Serie A după pandemia de coronavirus.

Walter Zenga a venit în martie la Cagliari

Tehnicianul a ajuns pe banca sarzilor la începutul lunii martie, după ce l-a înlocuit pe Rolando Maran.

Walter Zenga le-a mai pregătit în Italia pe Catania, Palermo, Sampdoria, Crotone și Venezia.

Spre finalul anului trecut, Zenga a fost dorit în Bosnia, fiind aproape să semneze cu FK Sarajevo. În cele din urmă, mutarea nu s-a mai realizat, antrenorul aflat acum la Cagliari având pretenții financiare prea mari.

Echipele antrenate de Walter Zenga: FC Naţional, FCSB, Steaua Roşie Belgrad, Gaziantepspor, Dinamo Bucureşti, Catania, Palermo, Al Nassr, Al Jazira, Sampdoria, Al Shabab, Wolverhampton, Crotone şi Venezia.

Walter Zenga a fost de trei ori cel mai bun portar din lume, în 1989, 1990 și 1991, în perioada în care a apărat pentru Inter. Cu milanezii, acesta a cucerit campionatul Italiei, Supercupa Italiei, dar și Cupa UEFA, trofeu pe care l-a luat de două ori.