Virgiliu Postolachi i-a scos din minți pe francezi la prima partidă pentru noua echipă! L’Equipe nu l-a iertat: „Moldoveanul a ratat ținta!”

17 Virgiliu POSTOLACHI (gf38) during the Ligue 2 BKT match between Saint Etienne and Grenoble at Stade Geoffroy-Guichard on August 5, 2023 in Saint-Etienne, France.,Image: 794540058, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights Except Belgium and France *** BELOUT FRAOUT, Model Release: no

Grenoble a învins-o pe Saint-Etienne, scorr 1-0, în cadrul primei etape din Ligue 2. Totuși, debutantul Virgiliu Postolachi a ratat două ocazii mari.

Virgiliu Postolachi a debutat la Grenoble, însă a ratat două ocazii uriașe

Grenoble a plătit 300.000 de euro pentru a-i achita clauza de reziliere a lui Virgiliu Postolachi, jucătorul celor de la UTA Arad. Atacantul moldovean deja a debutat pentru clubul din Ligue 2, însă a ratat două ocazii uriașe.

Virgiliu Postolachi a scăpat de două ori singur cu portarul celor de la Saint Etienne, însă a ratat ambele șanse de gol. În cele din urmă, moldoveanul a ieșit de pe teren în minutul 81 și a fost înlocuit cu Natanael Ntolla.

Două minute mai târziu, Gaetan Charbonnier a ratat o lovitură de la 11 metri, însă Abdoulie Sanyang a fost ca un erou pentru Grenoble și a marcat golul victoriei. Echipa lui Postolachi a câștigat cu 1-0 și a început cu dreptul noul sezon de Ligue 2. Cei de la L’Equipe au descris cele două faze ratate de Postolachi ca fiind două ocazii de neratat.

„Virgiliu Postolachi a ratat o ocazie rarisimă pentru deschiderea scorului. Atacantul moldovean, singur la șase metri de poarta lui Gautier Larsooner, a ratat ținta. Postolachi nu a avut succes nici în minutul 40, când în calea lui a ieșit Larsonneur”, a scris L’Equipe.

Virgiliu Postolachi, în culmea fericirii după ce a semnat cu Grenoble: „Sunt foarte bucuros”

Virgiliu Postolachi, fotbalistul care a jucat timp de 5 ani la juniorii celor de la PSG, a semnat cu Grenoble și va purta tricoul cu numărul 17. Atacantul moldovean va sta la clubul din Ligue 2 până în vara anului 2026.

„Sunt foarte fericit să mă alătur acestui nou proiect. După experiențele mele de la PSG și Lille, când eram tânăr, vreau să demonstrez acum că mă pot impune în Franța. Ultimul sezon din România mi-a oferit multă încredere. Am legat multe meciuri, m-am simțit în formă și am marcat foarte mult.

Acum sunt la Grenoble, clubul la care au jucat Djorkaeff, Giroud sau chiar Thauvin. Sper să progresez și să îmi ajut echipa. În ceea ce privește profilul meu, pot juca oriunde în linia de atac. În sezonul trecut am fost folosit în bandă, stânga sau dreapta, sau chiar în spatele vârfului”, spunea Virgiliu Postolachi, pentru site-ul lui Grenoble.

Publicat: 06 08. 2023, 14:36
Actualizat: 06 08. 2023, 14:38