Viitor „fan favorite”? Suporterii lui Tottenham au avut numai cuvinte de laudă după debutul lui Chiricheș

Vlad Chiricheș a fost apreciat de fanii lui Tottenham, care l-au descris drept un fundaș bun după ce românul a fost integralist în victoria echipei sale, scor 2-0, cu Aston Villa

*În 270 de minute jucate de Chiricheș la Tottenham, echipa londoneză nu a primit gol
*Fanii cred că românul e o achiziție bună pentru echipa favorită

Vlad Chiricheș e un talisman pentru Tottenham. Cu fundașul român în teren, echipa londoneză nu a primit gol în 270 de minute. S-a întâmplat de două ori în meciuri cu Aston Villa (4-0 în Cupa Ligii Angliei) și 2-0 azi în Premier League, dar și cu Anji Mahacikala (2-0 în grupele Europa League). Iar fundașul român a avut, per total, o prestație apreciată în fiecare meci. Atât cu Villa, cât și cu Anji, Chiricheș a fost ales omul meciului de fanii lui Tottenham care au votat în ancheta propusă de site-ul clubului londonez.

„E un fundaș bun”

Însă primele două partide nu au fost nici pe departe la fel de importante ca cea pe care Tottenham a câștigat-o azi pe „Villa Park”, scor 2-0. Pentru că londonezii aveau nevoie de victorie să rămână în plutonul fruntașelor din Premier League, dar și pentru că managerul Andre Villas Boas a riscat și l-a titularizat pe Chiricheș în centrul defensivei. Iar românul nu a dezamăgit! A avut o evoluție precisă, fiind de netrecut în defensivă, acolo unde a blocat o centrare, a avut patru degajări excelente și a reușit să combine perfect cu colegii săi.
Evident, laudele pentru român nu aveau cum să lipsească. Pe Twitter, fanii lui Tottenham au scris mesaje de apreciere la adresa lui Chiricheș, pe care l-au caracterizat drept „foarte bun”, „un fundaș solid”, „un libero de viitor” sau „un jucător care a intrat bine în echipă”.

Publicat: 20 10. 2013, 20:18
Actualizat: 20 10. 2013, 20:19