VIDEO | Șumudică, la prima înfrângere în campionat din noiembrie. Budescu a ratat un penalty și Al Shabab pierde podiumul în Arabia Saudită

Al Shabab, formația pregătită de Marius Șumudică, a pierdut meciul de campionat cu Al Fateh, scor 0-1. Dacă Valerică Găman a fost suspendat pentru acest joc, Constantin Budescu 29 de ani a ratat un penalty pentru echipa antrenată de român.

După ce Al Ahli, noua echipă a lui Nicolae Stanciu, a câștigat în această etapă, formația lui Șumudică era obligată să învingă pentru a-și păstra locul pe podium, însă lucrurile s-au complicat pentru Al Shabab. În minutul 56, fundașul dreapta Hassan Muath a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Totuși, echipa din Riad a avut șansa egalării zece minute mai târziu. Budescu a trimis o centrare în careu, coechipierul său a fost faultat, iar arbitrul olandez Van Der Kerkhof a arătat punctul cu var. Penalty-ul a fost executat tot de internaționalul român, însă acesta a trimis în bară, irosind astfel șansa de a deschide scorul.

;

Până la urmă, golul a venit în poarta lui Al Shabab. În minutul 89, goalkeeper-ul tunisian Ben Mustapha, care a evoluat și la Campionatul Mondial din 2018, a respins eronat un balon și le-a permis celor de la Al Fateh să înscrie și să-și treacă în cont toate cele trei puncte.

În urma acestui rezultat, echipa românilor ajunge la a treia înfrângere în 19 etape și cade pe locul 4 în prima ligă din Arabia Saudită. Precedentul eșec suferit de Șumudică avusese loc pe 23 noiembrie, contra lui Al Nasr, 0-1.

Următorul meci al lui Al Shabab se dispută vineri, de la ora 17:30, contra lui Al Wehda, ocupanta poziției a cincea.

Publicat: 09 02. 2019, 20:39
Actualizat: 09 02. 2019, 20:40