VIDEO | Incredibil! Marseille a fost eliminată din Cupa Franței de o echipă din Liga 4. Gestul făcut de președintele lui OM într-un moment delicat

Marseille a suferit o înfrângere umilitoare în fața modestei Andrezieux, echipă din Liga 4, care a reușit o surpriză uriașă în 16-imile Cupei Franței. La finalul celor 90 de minute, președintele lui OM, Jacques-Henri Eyraud, i-a certat pe fotbaliștii lui Rudi Garcia, dar antrenorul nu are postul în pericol.

Andrezieux, echipă înființată în 1947 și care nu a jucat niciodată mai sus de Liga 4, a reușit să câștige cu 2-0 în fața lui OM, echipă cu pretenții de Liga Campionilor, pe stadionul Stade Geoffroy-Guichard, din Saint-Étienne.

Scorul a fost deschis rapid de gazde, în minutul 17, atunci când Ngwabije a profitat de o ieșire greșită a lui Mandanda, la un corner. Andrezieux a reușit să-și dubleze avantajul, în minutu 82, atunci când Milla, ajutat și de noroc, a marcat din apropiere.

În urma acestui rezultat, la OM s-a declanșat un întreg scandal, în timp ce Andrezieux s-a calificat în optimile Cupei Franței.

Echipele de start:

Andrezieux: Markut- Vacheron, Ngwabije, Felder, Barge – Djabour, Makiese, Pereira Lage, Desmartin – Leonil, Cabezas

OM: Mandanda – Sarr, Caleta-Car, Rolando, Amavi – Sanson, Luiz Gustavo – Thauvin, Payet, Ocampos – Germain