VIDEO | Falcao, decisiv pentru Galatasaray la debut! A înscris unicul gol al partidei, „ajutat” de un fost fundaș al Astrei. Andone a văzut meciul din tribune

Galatasaray a învins-o pe Kasimpașa, vineri seara, scor 1-0, în runda a patra din prima ligă turcă. Radamel Falcao a înscris unicul gol al partidei, la debutul pentru formația din Instanbul.

Golul lui Radamel Falcao a venit în minutul 38. Columbianul a șutat de la marginea careului, iar Syam Ben Yousseff, fostul fundaș de la Astra Giurgiu, a deviat balonul, mingea intrând în poarta lui Kasimpasa.

Florin Andone, noua achiziție celor de la Galatasaray, nu a putut evolua în partida cu Kasimpașa. Internaționalul român a urmărit din tribune meciul, fiind nevoit să își ispășească ultima etapă de suspendare, după cartonașul roșu văzut la Brighton & Hove Albion, echipă de la care este împrumutat.

După patru runde, Galatasaray a urcat pe locul al cincilea, cu șapte puncte. În următoarea rundă, campioana Turciei joacă pe terenul lui Yeni Malatyaspor. Înaintea jocului de campionat, Galatasaray va debuta în grupele Ligii Campionilor din acest sezon, pe terenul lui Club Brugge, miercuri, de la ora 19:55.

Globalizare

Un aspect important de remarcat în urma partidei de la Instanbul este legat de faptul că Galatasaray a început partida cu 11 jucători străini. Au început din primul minut jucători din Brazilia, Franța, Olanda, Columbia, dar și din Maroc, Gabon, Republica Democrată Congo, Uruguay sau Japonia. Echipa inedită a rezistat doar jumătate de oră, Mario Lemina fiind înlocuit cu turcul Bayram.

• Echipa de start a lui Galatasaray în meciul cu Kasimpașa: Muslera – Mariano, Marcao, Luyindama, Nagatomo – N”Zonzi – Feghouli, Belhanda, Lemina, Babel – Falcao

Publicat: 14 09. 2019, 11:44
Actualizat: 14 09. 2019, 11:45