Victor Osimhen vine cu declarații halucinante. Nigerianul crede că poate câștiga Liga Campionilor cu Napoli: „Cred că orice este posibil. Suntem pregătiți pentru orice echipă mare”

Napoli a reușit să o elimine fără probleme pe Eintracht Frankfurt, iar italienii s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Victor Osimhen a marcat două goluri și a vorbit despre prestația echipei sale.

Victor Osimhen se gândește deja că o să pună mâna pe trofeul UEFA Champions League: „Avem echipă pentru a realiza acest vis”

Napoli s-a impus în manșa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor cu Eintracht Frankfurt, scor 2-0, pe Deutsche Bank Park, iar în meciul retur, napoletanii au câștigat din nou fără probleme în fața formației germane, scor 3-0, în urma meciului care a avut loc pe Stadio Diego Armando Maradona.

Este pentru prima dată în istorie când clubul italian reușește să ajungă în sferturile de finală ale celei mai importante competiții inter-cluburi. Dubla lui Victor Osimhen și reușita din penalty a lui Piotr Zielinski au asigurat calificarea echipei din „cizmă”.

Atacantul nigerian este încrezător și chiar crede că Napoli poate ridica trofeul UEFA Champions League la finalul acestui sezon.

„Este uimitor, este o victorie uriașă, felicitări echipei pentru performanța realizată. Vrem să continuăm așa în runda următoare și suntem pregătiți pentru asta. Îl cunosc foarte bine pe Politano, iar când îi vine mingea pe piciorul drept, sigur va centra în careu. Ne-am antrenat pentru asta, așa că am știut să anticipez balonul.

La penalty, Zielinski a întrebat dacă poate să bată și l-am lăsat, sunt un jucător de echipă și nu contează cine marchează cât timp echipa reușește. Acesta este cel mai important lucru. Sunt mulțumit de această victorie.

Vor fi două meciuri mari, va fi grozav. De asemenea, ne merge bine și suntem un club de top, va fi bine să avem un duel în Champions League cu un club foarte bun. Suntem pregătiți pentru asta, suntem pregătiți pentru orice echipă mare.

Cred că orice este posibil (n.r. să câștige Liga Campionilor), avem echipa pentru a realiza acest vis. Bineînțeles, o luăm pas cu pas și vedem ce se întâmplă”, a declarat Victor Osimhen, potrivit celor de la Football Italia.

Napoli, Bayern Munchen, Real Madrid, Manchester City, Chelsea, AC Milan, Inter și Benfica sunt cele opt echipe care s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Pe 17 martie, o să aibă loc tragerea la sorți a sferturilor, dar și a semifinalelor UEFA Champions League. Evenimentul o să aibă loc de la ora 13:00.

Publicat: 16 03. 2023, 15:16
Actualizat: 16 03. 2023, 15:17