Vești excelente pentru Dan Petrescu! Sevilla a pierdut și cu ultima clasată din La Liga, după un gol luat în prelungiri. Trei meciuri fără victorie pentru adversara CFR-ului

Sevilla's Argentinian midfielder Ever Banega (R) vies with Celta Vigo's Brazilian midfielder Rafinha during the Spanish league football match between RC Celta de Vigo and Sevilla FC at the Balaidos stadium in Vigo on February 9, 2020., Image: 497405504, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: MIGUEL RIOPA / AFP / Profimedia

Sevilla trece printr-o perioadă extrem de grea tocmai înaintea meciului cu CFR Cluj, din 16-imile Europa League, iar Dan Petrescu are motive să fie optimist înaintea meciurilor cu formația din Spania.

În fața a peste 20.000 de spectatori, echipa lui Julen Lopetegui a cedat cu 1-2 pe terenul celor de la Celta Vigo, ultima clasată în La Liga înaintea etapei a 23-a.

Adus în această iarnă de la Leganes, En Nesyri a deschis scorul pentru Sevilla și a stabilit scorul la pauză după golul din minutul 23, însă Celta a revenit formidabil în ultima parte a meciului: vedeta gazdelor, Iago Aspas, a egalat în minutul 78, iar Sisto a adus victoria codașei cu golul din primul minut al prelungirilor.

Sevilla, locul 5 în La Liga

După 23 de etape în La Liga, Sevilla este pe locul 5, cu 39 de puncte, iar adversara CFR-ului din această lună riscă să rateze prezența în Europa în sezonul viitor, după ce a suferit al șaselea eșec în această ediție de campionat.

Eliminată surprinzător de modesta Mirandes din Cupa Spaniei, după ce a pierdut cu 1-3, Sevilla s-a împiedicat și săptămâna trecută în La Liga, atunci când a reușit doar o remiză pe teren propriu cu Alaves, scor 1-1.

Până la meciul din Gruia, de pe 20 februarie, adversara campioanei României mai are un singur meci, cu Espanyol, pe 16 februarie.

Meciul tur din 16-imile Europa League dintre CFR Cluj și Sevilla se joacă în Gruia, pe 20 februarie, de la ora 19:55. Returul a fost programat pe 27 februarie, de la ora 22:00.