Valentin Mihăilă pleacă de la Atalanta Bergamo! Anunțul presei din Italia

Valentin Mihăilă s-ar putea întoarce la Parma în Serie B, deoarece nu prinde minute suficiente la noul său club, Atalanta Bergamo.

Atacantul, provenit de la Universitatea Craiova, a fost transferat pe 31 ianuarie 2022 de la gruparea de ligă secundă Parma, la Atalanta, echipă care ocupă locul 4 în Serie A.

Internaționalul român a fost achiziţionat sub formă de împrumut, cu opţiune de cumpărare.

Impresarul Ioan Becali anunța că transferul lui Mihăilă la formația din Bergamo va deveni automat definitiv, în schimbul a aproximativ 9 milioane de euro, dacă jucătorul evoluează „în cel puțin jumătate dintre meciurile Atalantei, măcar 20 de minute pe meci”, scrie Sport.ro.

„Prestațiile lui Mihăilă nu i-au convins pe conducătorii Atalantei, care nu îl vor transfera definitiv”, scriu jurnaliștii de la Sport Parma, care citează surse din Bergamo.

Mihăilă a jucat ultima oară pentru Atalanta în urmă cu o lună, pe 20 martie, când a prins o repriză pe teren în duelul cu Bologna, scor 1-0.

Parma a plătit pentru Mihăilă în vara anului 2020 circa 10 milioane de euro, dar acum ar putea primi mai puţin, cota jucătorului român de 21 de ani scăzând după ce echipa lui a ajuns în Serie B şi el s-a accidentat. În sezonul de liga secundă el a jucat numai 13 meciuri pentru echipa de pe locul 13 al clasamentului ligii secunde italiene şi a marcat două goluri.

Publicat: 20 04. 2022, 09:58