Valencia, deținătoarea Cupei Spaniei, eliminată din competiție! Killer-ul „liliecilor” a fost un fotbalist care a jucat trei sezoane pentru ei

Roberto Soldado, Spanish striker and former Valencia CF player, duels for a ball on theair with Geoffrey Kongdobia, Congolese's midfielder for Valencia CF. Valencia v Granada, La Liga, Football, Mestalla, Valencia, Spain - 09 Nov 2019, Image: 481994366, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Santiago Vidal/Penta Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Valencia, deţinătoarea trofeului, a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), de Granada, în sferturile de finală ale Cupei Spaniei.

Roberto Soldado (35 deani), fost jucător al Valenciei între 2010-2013, a marcat golurile gazdelor, în minutele 3 şi 90+4, iar Rodrigo a egalat, în minutul 40. El a bifat 141 de meciuri pentru „lilieci”, fiind născut chiar la Valencia.

Valencia câştigase anul trecut Cupa Spaniei, după 2-1 cu FC Barcelona în finală.

Catalanii joacă, miercuri, de la 22.00, în aceeaşi fază, la Bilbao, cu Athletic, iar Real Madrid întâlneşte, de la ora 20.00, pe teren propriu, formaţia Real Sociedad. Tragerea la sorţi a semifinalelelor va avea loc vineri, meciurile din penultimul act sunt programate la 12 februarie, turul, şi la 4 martie, returul, iar finala, la 18 aprilie.

Publicat: 05 02. 2020, 08:52
Actualizat: 05 02. 2020, 09:01