URIAȘ! Răzvan Lucescu reușește eventul în Grecia! PAOK – AEK 1-0 în finala Cupei și românul e primul antrenor din istoria clubului cu o astfel de performanță

PAOK Salonic – AEK Atena 1-0 | Akpom 45

Șir incredibil pentru Răzvan Lucescu. După ce a câștigat titlul cu PAOK Salonic, primul după 34 de ani, antrenorul român a cucerit și Cupa Greciei. PAOK a învins-o în finala de la Atena pe AEK, 1-0, după golul marcat de Akpom în finalul primei reprize. Este primul event din istoria clubului din Salonic și a treia Cupă a Greciei la rând. Răzvan Lucescu a fost pe bancă la ultimele două, toate cele trei trofee fiind cucerite în fața lui AEK Atena.

PAOK rupe, așadar, supremația echipelor din Atena și va juca în turul trei preliminar al Ligii Campionilor în sezonul viitor, urmând să atace prezența în grupele celei mai importante competiții la nivelul echipelor de club.

21:45 Golul lui Akpom schimbă coordonatele partidei. Se joacă mai rapid, pe contre, lucru facilitat de eliminarea preocupării defensive a celor de la AEK. Echipa din Atena a cerut un penalty pentru un henț, însă arbitrul a refuzat cererea în urma consultării sistemului VAR.

21:35 A început repriza secundă! La pauză au fost din nou incidente în tribună, acolo unde fanii care au primit invitații s-au războit. Nimic ieșit din comun, totuși.

21:16 GOOOL PAOK! Akpom marchează în ultimele secunde din prima repriză. Fotbalistul adus de la Arsenal finalizează spectaculos, din foarfecă, o minge centrată de Pelkas! Vezi VIDEO cu golul aici!

21:05 PAOK este aproape de deschiderea scorului! Leo Jaba se distrează cu fundașii lui AEK pe dreapta, întoarce în fața porții, acolo de unde Akpom trage în forță. Mingea este respinsă de Barkas. PAOK continuă să domine, iar Akpom mai ratează o șansă mare.

20:55 Meci echilibrat până acum. AEK a început mai bine partida, însă PAOK și-a revenit spre mijlocul reprizei și s-a apropiat în două rânduri periculos de poarta lui Barkas.

20:40 Invitațiile primite de oficialii celor două echipe au fost cedate suporterilor. Astfel, la stadion s-au trezit, față în față, câteva zeci de membri de galerie de la PAOK și AEK. Incidentele au apărut imediat, însă spiritele au fost potolite de forțele de ordine.

20:36 AEK începe mai bine. Ponce e aproape de deschiderea scorului. Atacantul încearcă finalizarea de lângă Varela, dar trage un pic pe lângă poarta lui Paschalakis.

20:30 A început partida! Meciul se dispută într-o atmosferă dezolantă din cauza deciziei ca suporterii celor două echipe să nu aibă acces la partidă, totul pentru a se evita incidentele. Pe stadion se aud scandări venite din partea celor câteva zeci de invitați oficiali ai cluburilor PAOK și AEK.

20:05 Echipa lui Răzvan Lucescu a ieșit la încălzire! PAOK nu se poate bucura de aportul fanilor, deoarece meciul se va juca fără spectatori.

20:00 Imagini din vestiarele lui PAOK și AEK de pe stadionul Olympic din Atena!

19:45 Avem echipele de start!

PAOK Salonic are șansa să termine într-un stil de mare echipă sezonul 18/19. Echipa antrenată de Răzvan Lucescu joacă diseară, de la 20:30, finala Cupei Greciei împotriva celor de la AEK Atena, campioana de anul trecut. Este un meci cu atât mai important cu cât, în eventualitatea în care PAOK va ieși învingătoare, vor fi atinse o serie de recorduri impresionante.

Pentru PAOK, meciul înseamnă ocazia de a câștiga pentru a treia oară consecutiv Cupa Greciei, culmea, pentru a treia oară consecutiv în fața lui AEK Atena. În sezonul 16/17, sub comanda lui Vladimir Ivic, PAOK a câștigat cu 2-1 în fața lui AEK, iar Răzvan Lucescu și-a trecut în palmares Cupa în sezonul 17/18 cu o victorie cu 2-0 în fața lui AEK. Mai mult, victoria ar însemna un moment istoric pentru PAOK: prima dată în istorie când clubul din Salonic face eventul, lucru care l-a transforma, evident, pe Răzvan Lucescu în primul antrenor care reușește această performanță.

„Statistica interesează doar presa, pe mine mă interesează ce jucători voi folosi pentru că am venit aici să câștig! Am încredere că jucătorii mei vor mai face un pas pentru a intra în istoria fotbalului grec și în istoria lui PAOK”, a spus Răzvan Lucescu înainte de meci.

Forțele de ordine din Atena au luat măsuri de securitate extrem de dure pentru a preîntâmpina eventualele confruntări violente între fanii celor două echipe, asta în pofida faptului că șefii fotbalului grec au decis ca meciul să se joace fără spectatori. Măsura, văzută drept oportună pentru a evita ciocnirile între fani, nu a fost pe placul lui Lucescu. „Fotbalul trebuie să se joace cu spectatori, e păcat că nu îi vom avea alături pe suporterii noștri, dar pe de altă parte asta nu trebuie să ne distragă atenția de la obiectiv. Dacă era după mine, finala se juca cu spectatori”, a menționat antrenorul român.

Publicat: 11 05. 2019, 23:28
Actualizat: 11 05. 2019, 23:29