UPDATE | Federația turcă reacționează! Arbitrul Istvan Kovacs, prins în mijlocul unui scandal. La meciul selecționatei lui Mircea Lucescu i-a promis unui adversar că-i va da două penalty-uri: „Am vorbit cu el la pauză și mi-a spus asta”

UPDATE | Prestigiosul cotidian L’Equipe anunță că-n urma celor spuse de Marcus Berg, Federația Turcă de Fotbal ar putea sesiza comisiile UEFA. „După dezvăluirea discuției dintre Berg și arbitru, Federația Turcă de Fotbal ar putea depune o plângere”, se arată pe lequipe.fr.

Atacantul suedez Marcus Berg a dezvăluit presei din țara natală că arbitrul Istvan Kovacs i-a promis la pauza meciului cu Turcia, din Liga Națiunilor, că va da două penalty-uri nordicilor, în repriza a doua.

Marcus Berg a cerut un penalty la o fază din prima repriză, dar Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue. Suedezul i-a reproșat la pauză „centralului” că nu a dictat „11 metri”, iar român i-ar fi spus că dacă e așa cum susține, va primi două penalty-uri în compensație în repriza secundă. „Pentru mine e evident, dar probabil el a crezut că am intrat în fundașul lor. Se împiedică și mă trage în jos, altfel aș fi putut avea o bună ocazie. Am vorbt cu arbitrul la pauză și mi-a spus că ‘dacă a fost penalty o să îți dau două în repriza secundă’ și am primit unul, dar am câștigat oricum, așa că a fost frumos”, a spus Berg pentru presa suedeză.

Berg a primit penalty în repriza a doua, dar faultul lui Yokuslu asupra sa a fost clar. Granqvist a transformat și nordicii au câștigat cu 1-0. Turcia a retrogradat după acest rezultat în al treilea eșalon valoric al Ligii Națiunilor, iar lui „Il Luce” i se cere demisia, selecționerul urmând a face un anunț după amicalul de mâine cu Ucraina.

Publicat: 19 11. 2018, 15:12
Actualizat: 19 11. 2018, 15:13