Un titular de la Chelsea s-a accidentat într-un meci caritabil și poate rata finala Europa League. VIDEO | A plecat în cârje de la stadion, după jocul contestat de Sarri

Ruben Loftus-Cheek (23 de ani), mijlocașul lui Chelsea, s-a accidentat în meciul caritabil disputat în Statele Unite ale Americii, contra lui New York Revolution, scor 3-0, și ar putea rata finala Europa League.

Loftus-Cheek a fost introdus imediat după pauză și a fost înlocuit minutul 69, după ce a acuzat probleme la genunchiul stâng. Fotbalistul crescut la academia lui Chelsea a fost ajutat de staff-ul medical să părăsească terenul și a părăsit stadionul în cârje.

Partida amicală a fost una cu scop caritabil, strângându-se aproximativ patru milioane de dolari pentru organizații care luptă împotriva discriminării și a violenței. Totuși, programarea acestui joc în timpul sezonului, chiar înainte de finala Europa League, contra lui Arsenal, l-a nemulțumit pe managerul lui Chelsea, Maurizio Sarri, care a declarat la o conferință de presă înainte de joc: „Trebuie să ne recuperăm energia pentru că suntem foarte obosiți. Din păcate, trebuie să mergem în Statele Unite. Trebuie să ne odihnim, pentru că vom avea 10 zile pentru a pregăti finala”

Ruben Loftus-Cheek a devenit un titular de bază al londonezilor în acest sezon. Mijlocașul a fost folosit în 40 de partide, în toate competițiile, reușind 10 goluri și cinci pase decisive. De asemenea, fotbalistul născut la Londra are și 10 selecții la echipa națională a Angliei.

Finala Europa League, dintre Chelsea și Arsenal, se dispută la Baku, pe 29 mai, de la ora 22:00.

Publicat: 16 05. 2019, 12:10
Actualizat: 16 05. 2019, 12:10