Un nou trofeu pentru Keșeru, Moți și Grigore. Ludogoreț a câștigat Supercupa Bulgariei și se pregătește pentru Liga Campionilor

Ludogoreț, echipa românilor Dragoș Grigore, Cosmin Moți și Claudiu Keșeru, a câștigat, miercuri seară, Supercupa Bulgariei, după ce a învins-o pe Lokomotiv Plovdiv, scor 2-0.

Pentru Ludogoreț, Grigore și Keșeru au fost titulari, iar Cosmin Moți a luat loc pe bancă, fiind introdus la pauză. De asemenea, Plamen Iliev, fostul portar de la FC Botoșani și Astra Giurgiu, a fost integralist pentru campioana Bulgariei în meciul de la Sofia.

Golurile înscrise de echipa antrenată de Stoycho Stoev au fost înscrise de noua achiziție Mavis Tchibota (23 de ani), în minutul 3, și Jody Lukoki, în al treilea minut suplimentar.

Ludogoreț, campioana Bulgariei din ultimele opt sezoane, își apără astfel Supercupa câștigată în urmă cu un sezon. Echipa românilor are în palmares, de la promovarea în prima ligă în sezonul 2010/2011, opt titluri de campioană, două Cupe și patru Supercupe ale Bulgariei.

În primul tur preliminar al Ligii Campionilor, Ludogoreț va juca împotriva maghiarilor de la Ferencvaros. Partidele au loc pe 10 și 17 iulie, iar câștigătorea va întâlni învingătoarea din duelul Dudelange (Luxemburg) – Valletta (Malta).

Publicat: 04 07. 2019, 09:07
Actualizat: 04 07. 2019, 09:08