Trei echipe care au pierdut o finală de Cupă Europeană pe propriul stadion. Un fost antrenor al lui Dinamo a pierdut la penalty-uri în fața lui Liverpool

Trei formații au dat cu piciorul șansei de a câștiga un trofeu European pe propriul stadion. Două echipe din Premier League, Liverpool și Chelsea, s-au impus la penalty-uri în fața celor de la AS Roma și Bayern în două finale de Champions League, respectiv Cupa Campionilor, iar ȚSKA Moscova i-a luat Cupa UEFA lui Sporting Lisabona, în 2005, când rușii au câștigat cu 3-1 pe Estadio Jose Alvalade.

Liverpool – AS Roma, Cupa Campionilor (1984)

După ce o învingea în semifinale pe Dinamo în două rânduri, cu 1-0 pe Anfield și 2-1 în Ștefan cel Mare, Liverpool mergea să joace finala Cupei Campionilor, pe Olimpico, cu Roma lui Dario Bonetti, fostul antrenor al lui Dinamo. Scorul a fost 1-1 după 90 de minute și prelungiri, iar cormoranii se impuneau la penalty-uri cu 4-2, aducând a patra Cupă a Campionilor pe Anfield, iar Roma devenea prima echipă ce pierdea o finală de Cupă Europeană pe propriul stadion, nereușind să egaleze performanța rivalilor de la Inter, care au cucerit trofeul celei mai importante competiții intercluburi din Europa chiar pe San Siro, în 1965, după o finală cu Benfica, scor 1-0.

ȚSKA Moscova – Sporting Lisabona, Cupa UEFA (2005)

Rușii de la ȚSKA Moscova s-au clasat pe locul 3 într-o grupă de Liga Campionilor cu Chelsea, Porto și PSG, fiind calificați direct în 16-imile Cupei UEFA. După ce a trecut de Benfica, Partizan Belgrad, Auxerre și Parma, ȚSKA ajungea să joace prima finală de Cupă Europeană din istoria clubului cu Sporting Lisabona, chiar pe stadionul acestora, Estadio Jose Alvalade. Rușii s-au impus cu 3-1 după 90 de minute, devenind astfel prima echipă din Rusia care câștigă Cupa UEFA, iar Sporting Lisabona a devenit a doua echipă care pierde o finală de Cupă Europeană pe propriul stadion.

Bayern – Chelsea, Champions League (2012)

După ce le-au emilinat pe Barcelona și Real Madrid în semifinale, amânând primul El Clasico dintr-o finală de Champions League, Bayern și Chelsea au ajuns să joace finala Ligii Campionilor chiar pe Allianz Arena, stadionul bavarezilor. Chelsea și-a luat revanșa după ce, în 2008, a pierdut finala Ligii Campionilor la penalty-uri, în fața rivalei Manchester United. Formația de pe Stamford Bridge s-a impus, tot la loviturile de departajare, în fața lui Bayern, cu scorul de 4-3, după 1-1 în timpul regulamentar. Chelsea cucerea primul Trofeu European din istorie, iar Bayern se alătura celor de la AS Roma și Sporting Lisabona.